Jak sprawdzić rozrząd? Kiedy należy go wymienić?

Jak sprawdzić rozrząd? Kiedy należy go wymienić?

Rynek aut używanych w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinął. Korzystają na tym klienci indywidualni, dla których wiele ofert oznacza nie tylko szeroki wybór, ale również atrakcyjne ceny, wymuszane na sprzedających dużą konkurencją. I choć faktycznie prawdą jest, że dziś podczas poszukiwań auta można znaleźć wymarzony model pojazdu, w dodatku w kilku możliwych opcjach cenowych, to zdarzają się niestety i takie sytuacje, w których na pozór udana transakcja po pewnym czasie jest nietrafiona. Kiedy tak się dzieje?

 

Głównym powodem niezadowolenia wśród kupujących używane auta są ukryte usterki techniczne, których — poszukiwacz amator — nie jest w stanie zauważyć. Drugim błędem jest brak wiedzy o tym, które z części trzeba wymienić od razu po dokonaniu transakcji. Taką jest na przykład rozrząd. W sieci bardzo często można spotkać popularne wśród internautów pytanie: co ile wymienić rozrząd? Odpowiedzi można udzielić na dwa sposoby.

 

Pierwszy dotyczy tego, czy auto, którego staliśmy się właścicielami, jest nowe czy używane. Jeśli używane, to wymianę rozrządu zaleca się od razu po kupnie auta. Dlaczego? Nigdy nie możemy mieć pewności, że poprzedni właściciel robił to regularnie. Zapewnienia i przedstawione dowody to jedno, ale pewna ostrożność, to drugie. W omawianym przykładzie warto ją zachować. Jeśli jednak jesteś już po wymianie rozrządu, i zastanawiasz się, kiedy przypadnie kolejna tego typu usługa, to najlepiej przyjąć pewną liczbę kilometrów, po której rozrząd należy wymienić. W tym wypadku najlepszym sposobem będzie sprawdzenie zaleceń producenta, od którego kupiliśmy rozrząd.

 

Wymiana rozrządu — Białystok

Każdy silnik napędzany jest przez rozrząd. Nie ma znaczenia, czy piszemy o aucie osobowym, dostawczym, rolniczym lub wielu innych, które jeżdżą po drogach. Wszystkie do swojej pracy potrzebują sprawnych rozrządów. Zasadne jest zatem pytanie, które zostało już zadane kilka linijek wcześniej: co ile wymienia się rozrząd? Niemniej ważną kwestią jest również ta, dotycząca sprawdzania rozrządu i czy można to robić samodzielnie?

 

Pewne ustalenia można poczynić w pojedynkę. Aby upewnić się, czy rozrząd działa prawidłowo, należy otworzyć klapę silnika, odnaleźć pasek rozrządu i dokładnie mu się przyjrzeć. Powinien on „ładnie wyglądać”, to znaczy nie mieć żadnych widocznych wyszczerbień oraz równo pracować. W praktyce każda osoba, która nie ma o mechanice wystarczającej wiedzy, może nie rozpoznać kończącego się rozrządu, ale nawet przez swój błąd doprowadzić do jego zniszczenia. A jak wiemy już z tego tekstu, awaria rozrządu zakłóca pracę całego silnika. Co więcej, w nowych samochodach rozrząd połączony jest z innymi elementami, znajdującymi się pod maską. Nietrudno zatem wyobrazić sobie sytuację, w której strzelający pasek od rozrządu niszczy przy okazji inne podzespoły.

 

Co ile rozrząd i czy warto sprawdzać jego stan techniczny na własną rękę?

Teraz pora na ostatnią, bardzo ważną rzecz: gdzie można wymienić rozrząd? Najlepszym do tego miejscem będzie serwis, który ma do tego celu odpowiednie narzędzia oraz kadrę pracowników. Takim na pewno jest Motocentrum 24. Firma oferuje indywidualne podejście do klienta oraz gwarancję na wykonane usługi. To ważne, szczególnie w przypadku tak istotnej naprawy, jaką jest naprawa lub wymiana rozrządu Białystok. Wydaje się więc, że choć można w pewnym stopniu zrobić to samodzielnie, to powierzenie naprawy tej części silnika najlepiej przekazać w ręce profesjonalistów, którzy nie dość, że znają się na swojej pracy, to jeszcze będą w stanie bardzo szybko ocenić stan rozrządu oraz przeprowadzić jego naprawę, regenerację lub całkowitą wymianę.

Powiązane artykuły

Rodzaje etykiet kurierskich

Rodzaje etykiet kurierskich

Koleby samowyładowcze – zastosowanie

Koleby samowyładowcze – zastosowanie

Oznakowanie hal i magazynów

Oznakowanie hal i magazynów

Gdzie wypożyczyć samochód w Białymstoku?

Gdzie wypożyczyć samochód w Białymstoku?