Zarówki led do samochodu – wady i zalety

Zarówki led do samochodu – wady i zalety

Żarówki typu LED nie są już dzisiaj nowinką techniczną. Jak podają różne źródła, stanowią one około 60 procent całego rynku oświetleniowego. Ich budowa opiera się na diodach, które wykorzystują zjawisko elektroluminescencji, dzięki której energia pochodząca z zasilania żarówki przetwarzana jest bezpośrednio na światło. Jest więc oczywistą sprawą, że nowym rodzajem żarówek zainteresowała się branża motoryzacyjna. LEDowe żarówki samochodowe znajdują się dziś w większości nowo produkowanych aut.

Zalety samochodowych żarówek LED

Żarówki LED samochodowe posiadają wiele istotnych zalet takich jak:

  • Energooszczędność –  oznacza to, że oświetlenie będzie w mniejszym stopniu obciążać alternator, co przełoży się na mniejsze spalanie paliwa. Jak się bowiem okazuje, zapotrzebowanie żarówek LED używanych w przednich lampach na energię elektryczną jest nawet 10 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
  • Zwiększona żywotność – LEDowe żarówki samochodowe mogą działać nawet 30 razy dłużej od żarówek halogenowych.
  • Jakość światła – żarówki LED samochodowe posiadają znacznie jaśniejsze światło w porównaniu z tradycyjnymi. Dodatkowo, jak wykazują liczne badania, światło generowane przed diody jest najbardziej zbliżone do naturalnego, dziennego. Dzięki temu jazda autem po zmroku jest znacznie bardziej komfortowa.

Wady samochodowych żarówek LED

Żarówki LED samochodowe, mimo to, że generują najbardziej wydajne światło, posiadają również wady:

  • Tylko samochodowe żarówki LED z homologacją możesz zamontować do swojego auta. W opisie produktu musisz więc znaleźć więc potwierdzenie homologacji typu E. Jak się bowiem okazuje, stare typy kloszy reflektorów nie są przystosowane do nowych technologii i mogą pogorszyć znacząco jakość oświetlenia drogi
  • Diody LED wymagają dodatkowych i skomplikowanych urządzeń pomocniczych. Przede wszystkim musisz posiadać reflektor o specjalnej budowie przystosowanej do diody. Powinieneś również sprawdzić, czy twoje auto posiada magistralę CAN-BUS. Wykrywa ona napięcie wyższe niż te, na których pracują LEDowe żarówki samochodowe. Skutkować to będzie wyświetlaniem błędnych informacji o przepalonym oświetleniu.
  • Żarówki LED wymagają zainstalowania stabilizatora napięcia w Twoim samochodzie. Jego brak może powodować zbyt wczesne przepalanie się żarówek.
  • Koszt zakupu samochodowej żarówki LED jest kilkukrotnie większy niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia co zwiększa koszty eksploatacji pojazdu.

Podsumowanie

Samochodowe żarówki LED posiadają wiele zalet, które pozytywnie wpływają na komfort podróży zwłaszcza po zmroku. Zapewniają oświetlenie drogi na bardzo wysokim poziomie, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Przed zakupem jednak musisz dokładnie sprawdzić jaki produkt kupujesz. Każda zamontowana żarówka LED wymaga bowiem potwierdzonej homologacji w postaci znaku E. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia, ale w przypadku prawidłowej eksploatacji możesz cieszyć się długim czasem użytkowania.

Powiązane artykuły

Rodzaje etykiet kurierskich

Rodzaje etykiet kurierskich

Koleby samowyładowcze – zastosowanie

Koleby samowyładowcze – zastosowanie

Jak sprawdzić rozrząd? Kiedy należy go wymienić?

Jak sprawdzić rozrząd? Kiedy należy go wymienić?

Oznakowanie hal i magazynów

Oznakowanie hal i magazynów