Toczenie a frezowanie – różnice

Toczenie a frezowanie – różnice

Obróbka skrawaniem należy do procesu produkcyjnego, gdzie wstępnie uformowany półwyrób podlega ścinaniu w postaci wiórów. Dzieje się to za pomocą narzędzia tnącego w kształcie klina, pozwalającego uzyskać pożądany kształt, wykończenie i tolerancję. Toczenie i frezowanie są dwoma z wielu procesów obróbki, takich jak: wiercenie, kształtowanie, dłutowanie, wytaczanie, rozwiercanie, piłowanie czy fazowanie. Każdy z nich jest przystosowany do spełnienia innych wymagań.

Czym jest toczenie i frezowanie?

Obszary zastosowania toczenia i frezowania są różne, z uwagi na uzyskanie różnych powierzchni geometrycznych w efekcie końcowym. Celem toczenia jest zmniejszenie średnicy obiektu i zapewnienie jego cylindrycznego kształtu. Proces toczenia odbywa się przy użyciu jednopunktowego narzędzia skrawającego, tzw. narzędzia tokarskiego. Obrabiany przedmiot jest umieszczany w uchwycie i poddany obrotom z dużą, stałą prędkością. Narzędzie tnące jest dosuwane do przedmiotu obrabianego, aby zapewnić niezbędny posuw. Frezowanie z kolei wykorzystuje się do otrzymania płaskiej lub schodkowej powierzchni. Praca odbywa się na frezarce z użyciem frezu wielopunktowego. Metoda ta działa w odwrotnej kolejności – heblowany przedmiot pozostaje bez ruchu, natomiast nóż frezujący obraca się ze stałą siłą obrotową, zapewniając prędkość skrawania. Frezowanie ma zastosowanie przy wykonywaniu nieasymetrycznych elementów i kształtów.

Podstawowe różnice między toczeniem a frezowaniem

Poniżej zostały przedstawione różnice między dwoma procesami obróbki, a także czynniki wpływające na wybór odpowiedniej techniki.

  1. Kształt – podstawową różnicą między toczeniem a frezowaniem jest finalny kształt, który chcemy uzyskać. Toczenie ma na celu otrzymanie cylindrycznej lub stożkowej powierzchni, za pomocą frezowania wygenerowany zostanie przedmiot o powierzchni płaskiej .
  2. W przypadku toczenia obrabiany przedmiot jest umieszczany w tokarce i obraca się z dużą prędkością, a jednopunktowe narzędzie tnące usuwa nadmiary materiału, nadając pożądany kształt. W czasie frezowania obiekt pozostaje nieruchomy, a narzędzia tnące obracają się wokół niego.
  3. Narzędzia – obrabiarka służąca do toczenia nazywa się tokarką, do frezowania z kolei używa się frezarki.
  4. Toczenie odbywa się za pomocą jednopunktowego narzędzia tnącego, tzw. SPTT, do frezowania wykorzystuje się narzędzie wielopunktowe zwane frezem.
  5. W czasie toczenia narzędzie tnące jest w stałym kontakcie z przedmiotem podczas pracy, w odróżnieniu od frezowania, gdzie ząb w sposób cykliczny zazębia się i odłącza.
  6. Toczenie wytwarza rozdrobnione, nieciągłe lub ciągłe wióry, frezowanie powoduje generację tylko nieciągłych wiórów.

Podobieństwa między toczeniem a frezowaniem

  • Toczenie i frezowanie to konwencjonalne procesy obróbki, w których wykorzystuje się specjalnie przeznaczone narzędzia tnące, które ściskają cienką powłokę materiału obrabianego przedmiotu w celu ścinania go.
  • Oba procesy obróbki należą do subtraktywnego podejścia produkcyjnego. Aby uzyskać zamierzony produkt, z obrabianego bloku zostaje usuwany materiał warstwa po warstwie.
  • Zarówno toczenie jak i frezowanie wytwarzają produkty uboczne w postaci wiórów.
  • Idealne wykończenie powierzchni w obu przypadkach jest uzależnione od kilku czynników, takich jak prędkości skrawania, posuwu, głębokości skrawania, kształtu narzędzia i innych.
  • Wytwarzanie wysokiej temperatury jest nieodłącznym elementem obu metod, podobnie jak wynikające z tego konsekwencje.
  • Możliwość zastosowania płynu obróbkowego w obu procesach.

Toczenie posiada głównie zastosowanie przy tworzeniu okrągłych powierzchni i wierconych otworów, podczas gdy frezowanie CNC Mielec ma więcej zastosowań. Za jego pomocą można wykonywać nieasymetryczne i płaskie elementy, takie jak szczeliny, promieniowe narożniki czy kwadratowe kieszenie. Przykładowo, w przypadku konieczności wykonania nietypowego kształtu na średnicy przedmiotu obrabianego, zazwyczaj wykorzystuje się frezowanie, jeśli jednak niezbędne byłoby wykonanie wyśrodkowanego otworu – szybsze i korzystniejsze finansowo  będzie użycie tokarki. Decydującym czynnikiem przy wyborze metody jest także rozmiar elementu oraz cechy obrabianego odlewu.

Powiązane artykuły

Jakie są zalety pozycjonowania w Rzeszowie?

Jakie są zalety pozycjonowania w Rzeszowie?

Internet w Bydgoszczy – jakiego dostawcę wybrać?

Internet w Bydgoszczy – jakiego dostawcę wybrać?

Jak działa fotowoltaika i ile kosztuje?

Jak działa fotowoltaika i ile kosztuje?