Sterylizacja a dezynfekcja

Sterylizacja a dezynfekcja

Na co dzień niewiele osób zastanawia się nad tym, ile groźnych mikroorganizmów znajduje się na powierzchni regularnie używanych przedmiotów. Wszystko jednak się zmienia, gdy dochodzi do wizyty w szpitalu lub u kosmetyczki. Bezpośrednia ingerencja w ciało człowieka zawsze naraża je na poważne infekcje. Dlatego też opracowano metody, które pozwalają uchronić każdego przed groźnym zakażeniem.

 

Sterylizacja a dezynfekcja – różnice i podobieństwa

 

Większość osób na pewno słyszała zarówno o sterylizacji, jak i o dezynfekcji. Dla laika różnice między tymi zabiegami są trudne do zrozumienia, jednakże w rzeczywistości są bardzo istotne. Zarówno sterylizacja i dezynfekcja mają za zadanie pozbyć się mikroorganizmów obecnych na danym przedmiocie lub powierzchni. Sterylizacja jest jednak procesem znacznie dokładniejszym niż dezynfekcja. Pozwala bowiem na usunięcie nie tylko wirusów, bakterii czy też innych drobnoustrojów, ale także ich form przetrwalnikowych.

Ta podstawowa różnica między sterylizacją i dezynfekcją wpływa na to, gdzie wykonywane są oba zabiegi. Pragnąc zredukować ryzyko zakażenia zawsze warto jest postawić na sterylizację. Niestety proces ten wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu. Z kolei dezynfekcja jest łatwa do przeprowadzenia za pomocą odpowiednich środków chemicznych, które są powszechnie dostępne w rozsądnych cenach. 

 

Dezynfekcja a sterylizacja – gdzie i jakim celu się je wykonuje?

 

Wiedząc czym jest sterylizacja i dezynfekcja łatwo można się domyślić, dlaczego procesy te są wykonywane na co dzień w miejscach takich jak szpitale, kliniki, gabinety stomatologiczne i inne placówki, które świadczą usługi medyczne jakiegokolwiek rodzaju. Do tego doliczyć trzeba salony kosmetyczne lub studia tatuażu. Podstawowa dezynfekcja jest też coraz częściej wykonywana we wszystkich miejscach publicznych, włączając w to placówki bankowe, supermarkety i wiele innych. 

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy sterylizacją a dezynfekcją, istotne jest wzięcie pod uwagę ryzyka zakażenia. W warunkach szpitalnych konieczne jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa dla pacjentów, którzy często mają osłabioną odporność. Dlatego też wszystkie narzędzia, które są używane w gabinetach medycznych są regularnie poddawane sterylizacji. Dzięki temu możliwe jest użycie danych instrumentów na różnych pacjentach bez ryzyka zakażenia. W innych miejscach jednak dezynfekcja w zupełności wystarczy do tego, aby zapewnić ochronę przed drobnoustrojami. 

 

Sprzęt do sterylizacji i dezynfekcji 

 

Dezynfekcja może być wykonana wszędzie, używając roztworów zawierających wysoką zawartość alkoholu, a także innych środków chemicznych. Jednakże sterylizacja jest procesem, który opiera się na użyciu wysokiej temperatury. Dlatego też konieczny jest specjalny sprzęt. Szczegóły na temat tego sprzętu można znaleźć na stronie https://media-med.pl/. Firma ta oferuje profesjonalny sprzęt do sterylizacji, a także wszelkiego rodzaju środki dezynfekujące.  

Zarówno gdy chodzi o sterylizację, jak i dezynfekcję, zawsze należy pamiętać, aby używać sprzętu i środków wysokiej jakości. Dlatego też dobrze jest skorzystać z oferty doświadczonej firmy. Dzięki temu ma się pewność, że ryzyko zakażenia jest najniższe. Zalety regularnego wykonywania obu zabiegów są nieocenione i na co dzień pomagają ludziom w wiecznej walce z drobnoustrojami. Zawsze zatem warto jest inwestować w sprzęt, który zapewni skuteczną ochronę przed zarazkami. 

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?