Rodzaje kominków – poradnik, jaki kominek wybrać
Kominek w domu to marzenie wielu osób, które decydują się na budowę własnych czterech kątów. Jednak jego wybór jest nie lada wyzwaniem. Na rynku bowiem istnieje kilka typów kominków, które można podzielić ze względu na budowę i sposób rozprowadzania energii. Dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej warto poznać każdy z nich. Dzięki temu tego typu konstrukcja może dobrze spełniać swoje zadanie.
Jakie są typy kominków?
Wybór kominka do domu powinien być przede wszystkim uzależniony od potrzeb domowników i charakterystyki domu. Do wyboru są więc kominki otwarte, wkłady konwekcyjne, kominki z płaszczem wodnym oraz kominki wolnostojące. Kominki otwarte to dość często wybierane rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Wyróżnia je jednak dość skomplikowana budowa. Wiąże się to między innymi z wielkością komory paleniska, od której zależy ilość wytworzonego i oddanego ciepła. W przypadku kominków otwartych minusem jest też brak szyby przedniej. To wpływa na gromadzenie się brudu zarówno na obudowie, jak i na podłodze. A jeśli konstrukcja jest wadliwa, to dodatkowo zwiększa się ryzyko zadymienia.
Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są konwekcyjne wkłady kominkowe. Są to wkłady powietrzne bez płaszcza wodnego. Ich działanie polega na oddawaniu ciepła z wkładów do pomieszczenia przez korpus, rury dymowe oraz szybę. Innym rodzajem są kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Przekazują one ciepło za pomocą systemu nadmuchów lub działania grawitacji do pomieszczeń, w których się znajdują. Niestety, tego typu kominki nie są pozbawione wad. Ich największym mankamentem jest możliwość przegrzania, co w konsekwencji prowadzi do ogromnych strat energii. Dlatego, aby do tego nie dopuścić, należy dopasować moc wkładu kominkowego do wielkości pomieszczenia. Ponadto zabudowa powinna być wykonana z materiałów akumulujących ciepło. Trzecim typem kominków są kominki z płaszczem wodnym. Ich działanie polega na ogrzewaniu przez wkład całego wnętrza domu. To efekt przetransportowania wody z płaszcza do kaloryferów i ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła. Ostatnim typem kominków są kominki wolnostojące. Najczęściej są wykonane ze stali, żeliwa lub odpornego na wysokie temperatury szkła hartowanego. Ze względu na swój wygląd świetnie pasują do rustykalnych lub tradycyjnych wnętrz.
Typy kominków – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Wybierając kominek do domu, należy uwzględnić jego parametry oraz wystrój wnętrza. Im większa powierzchnia domu, tym większa powinna być moc kominka. Z tego powodu instalacje otwarte są najczęściej elementem wystroju. W tym przypadku otwarty przewód kominowy przyczynia się do zbyt dużych strat energii. Dodatkowo ze względu na szybkość spalania drewna koszty eksploatacyjne są dość spore. Dużo lepszym źródłem ciepła są zamknięte paleniska. Podłączenie kominka do dystrybucji gorącego powietrza lub wybór kominka z płaszczem wodnym cechuje większy potencjał grzewczy. Z tego powodu tego typy kominków mogą z powodzeniem rozprowadzać ciepło po całym budynku i służyć do podgrzewania wody. Drugą kluczową kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania. Kominki zamknięte są zdecydowanie bezpieczniejsze w eksploatacji. Ryzyko wpadnięcia palącego się drewna czy popiołu do środka pomieszczenia jest zerowe. To też wiąże się z wygodą użytkowania. Nie trzeba bowiem czekać, aż żar w kominku całkowicie wygaśnie, jak ma to miejsce w przypadku modeli otwartych. Jest to wynik zastosowania zamkniętej instalacji, dzięki której ogień pozostaje pod większą kontrolą. Ponadto samo spalanie drewna z takim kominku jest o wiele dłuższe. To z kolei przekłada się na obniżenie kosztów użytkowania. Ostatnim elementem jest zabudowa kominka. Właściwie wykonana pozwala na długotrwałą i bezproblemową obsługę paleniska. Dlatego zadanie to należy powierzyć fachowcom, którzy uwzględnią nie tylko aspekt wizualny, ale też najważniejsze parametry i charakter budynku. To w połączeniu z właściwym użytkowaniem przełoży się na osiągnięcie zamierzonego efektu.