Regulatory wzrostu roślin – zasada działania i stosowania

Regulatory wzrostu roślin – zasada działania i stosowania

Rośliny produkują hormony, które wpływają na ich wzrost oraz regulują procesy starzenia się, formowanie kwiatów, wydłużanie pędów lub tworzenie korzeni. Substancje te określa się mianem fitohormonów. Powstają one w różnych częściach roślin. Niektóre z nich używane są powszechnie w ogrodnictwie oraz rolnictwie. Mogą być składnikiem preparatów wspomagających tworzenie korzeni na pędach. W rolnictwie powszechnie stosowane są regulatory wzrostu, które zapobiegają wyleganiu się roślin na polach. Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach pozytywnie wpływa na plon oraz ochronę przed chorobami.

Czym są regulatory wzrostu roślin?

Wśród regulatorów wzrostu wyróżnia się auksyny, gibereliny, cytokininy, kwas ABA oraz etylen. Substancje te różnią się budową, miejscem powstawania oraz sposobem działania. Auksyny odpowiadają za wzrost komórek roślinnych. Dzięki temu tworzą się nowe pędy, które kierują się w stronę słońca. Te fitohormony wpływają również na rozwój korzeni – te podążają w stronę podłoża.

Cytokininy pobudzają komórki do podziałów, a także zapobiegają starzeniu się kich. Wpływają na rozkrzewianie roślin, ponieważ stymulują rozwój pąków uśpionych oraz bocznych. To też ważny regulator wzrostu i rozwoju roślin w okresie kiełkowania nasion.

Etylen stanowi bardzo ciekawy hormon, który ma prostą budowę. Inaczej nazwany jest hormonem starzenia się — bardzo duże ilości są wydzielane przez zerwane owoce. Zastosowanie go przyspiesza dojrzewanie bananów, co jest często wykorzystywane w przechowalnictwie.

Mechanizm działania regulatorów wzrostu jest dość skomplikowany, ale został dobrze poznany. Dzięki temu fitohormony mogą być używane w rolnictwie czy ogrodnictwie.

Stosowanie regulatorów wzrostu w rolnictwie

Regulatory wzrostu roślin mają duże znaczenie w uprawie zbóż. Zastosowane w odpowiednim momencie skutecznie zapobiegają wyleganiu się łanów zboża. W tym celu wykorzystuje się głównie inhibitory giberelin. Te związki silnie wpływają na wydłużanie się międzywęźli. Zahamowanie ich działania sprawia, że rośliny nie rosną intensywnie na długość, przez co nie pochylają się ku ziemi. Istotne znaczenie ma właściwy okres użycia substancji, które hamują działanie naturalnych fitohormonów. Zbyt wczesne podanie preparatów może negatywnie działać na proces kwitnienia i zawiązywania się ziaren.

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach chroni rośliny przed połamaniem się, ale pozytywnie wpływa też na ochronę przed chorobami. Wyleganie ogranicza dostęp do słońca, ale także zwiększa wilgotność w strefie źdźbeł, a ta stwarza dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych. Środki, które hamują wzrost, nazywane są retardantami wzrostu. Stosuje się je też w ogrodnictwie, np. w uprawie chryzantem. Regulatory wzrostu roślin powodują karlenie się, przez co uzyskuje się kompaktowy i atrakcyjny wygląd.

Jak stosować regulatory wzrostu i rozwoju roślin?

Aby zabiegi przy użyciu regulatorów wzrostu i rozwoju roślin były skuteczne, musisz wiedzieć, kiedy oraz jak je stosować. W przypadku upraw zbóż odpowiednią porą na retardanty wzrostu jest zawiązywanie się kłosów — początkowa faza strzelania w źdźbło. Preparaty nanosi się na zboże za pomocą oprysków.

Zabiegi wykonuje się w odpowiedniej temperaturze, nie powinna ona spaść poniżej 10°C. Czynności powinieneś wykonać w czasie słonecznej pogody, ponieważ deszcz szybko zmyje ciecz z roślin, przez co zabieg będzie nieskuteczny. Niska temperatura podczas stosowania regulatorów wzrostu roślin także może zmniejszyć działanie środka.

Niektóre preparaty oprócz tego, że hamują wzrost roślin, powodują pogrubianie się łodygi. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta danego środka. W instrukcji powinno znajdować się dawkowanie preparatu, ale też ilość zabiegów oraz ich termin. Niektóre środki są przeznaczone do opryskiwania zbóż ozimych, a innych używa się do zbóż jarych. Musisz też wiedzieć, że stosowanie regulatorów wzrostu nie wpływa negatywnie na ziarna zbóż, ani na tworzenie się kłosów, dlatego możesz je stosować bez obaw o ich jakość.

Powiązane artykuły

Jak ładnie zapakować koszulkę na prezent?

Jak ładnie zapakować koszulkę na prezent?

Jak ubrać się na sylwestra w górach?

Jak ubrać się na sylwestra w górach?

Jak znaleźć kancelarię adwokacką w centrum Warszawy?

Jak znaleźć kancelarię adwokacką w centrum Warszawy?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?