Posadzka betonowa – jak naprawić i odnowić?
Posadzki betonowe są bardzo praktyczne, a po wypolerowaniu potrafią zachwycić swoim wyglądem. Są popularną metodą wykończenia podłogi hal, magazynów i różnych innych obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Jeśli jest odpowiednio zaimpregnowana i właściwie użytkowana może służyć przez wiele lat. Renowacja posadzek betonowych umożliwia usunięcie wszystkich uszkodzeń i ubytków na jej powierzchni.
Kiedy należy przeprowadzić renowację posadzek betonowych?
Na podstawie analizy uszkodzeń można zaplanować dalsze metody postępowania jak naprawić popękaną posadzkę betonową. Można naprawić tylko jej fragmenty albo wykonać wielkopowierzchniową renowację posadzek betonowych. Czynniki wskazujące na konieczność jej naprawy to:
– widoczne spękania, wykruszenia i ubytki,
– nieładny wygląd, widoczne ślady, np. po kwasach,
– pylenie posadzki, kurz może osiadać na wszystkich przedmiotach w pomieszczeniu,
– nadmierna porowatość, która sprawia, że posadzka łatwo przyjmuje wszystkie zanieczyszczenia.
Jak naprawić popękaną posadzkę betonową? Na początek trzeba zacząć od dokładnego usunięcia wszystkich uszkodzonych części betonu. Dokładnie oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń powinny być również wszystkie rysy, dziury i pęknięcia.
Jak naprawić zniszczoną posadzkę betonową krok po koku?
W trakcie naprawy trzeba postarać się o jak najlepsze wiązanie materiału wyrównującego z betonem. Każdym pojedynczym uszkodzeniem trzeba się zająć indywidualnie, najpierw należy usunąć wszystkie ruszające się elementy betonu, pozbyć się pyłu i piasku. Następnie trzeba przygotować zaprawę, a każde miejsce przed jej nałożeniem dokładnie zwilżyć pędzlem z wodą. Zaprawą trzeba dokładnie wypełnić wszystkie miejsca przeznaczone do naprawy, a następnie ucisnąć, aby pozbyć się powietrza. Trzeba pamiętać, aby nałożoną zaprawa wystawała około 2 mm nad powierzchnię, można ją wyrównać dopiero następnego dnia. Jest to dobre rozwiązanie na to, jak naprawić zniszczoną posadzkę betonową, ale trzeba pamiętać, aby miejsca renowacji przez kilka dni zwilżać i utrzymywać w wilgotnym stanie. Zbyt szybkie odparowanie wilgoci, sprawia, że struktura betonu może być zbyt krucha i może ponownie pękać.
Wyrównanie posadzki betonowej
Naprawianiem posadzki betonowej można zajmować się tylko na pewnych jej fragmentach, wyrównanie musi być wykonywane na całej powierzchni. Jest to także doskonały sposób na to, jak odnowić posadzkę betonową. Na nierównej powierzchni mogą powstać plamy wilgoci, które prowadza do degradacji podłoża.
Po wyszlifowaniu posadzki należy równomiernie nałożyć zaprawę gruntującą. Gruntowanie powinno dobrze wyschnąć, zanim zostanie rozprowadzona zaprawa wyrównująca. Powinna sama osiągnąć odpowiednie położenie, jeśli tak się nie dzieje, trzeba ją wyrównać kielnią. W przypadku większych uszkodzeń samo wielkopowierzchniowe wyrównanie posadzki betonowej zazwyczaj okazuje się niewystarczające i należy jeszcze nierówności zaszpachlować. Jeśli po szpachlowaniu nie będzie wykonywany ponowny zabieg wyrównujący, wszystkie miejsca wystarczy wygładzić i zastanowić się, jak zaimpregnować posadzkę betonową.
Jak odnowić posadzkę betonową? – szlifowanie
Zastanawiając się, jak naprawić zniszczoną posadzkę betonową, często jedynym sposobem jest gruntowne zeszlifowanie wierzchniej warstwy. Taka metoda pozwala na dokładne usunięcie wszystkich pozostałości po wykładzinach, resztki farby i płytek. Renowacja posadzek betonowych za pomocą szlifowania to proces dosyć uciążliwy w trakcie wykonania dlatego wykorzystywane szlifierki i frezarki powinny być zaopatrzone w specjalne funkcje odpylające. Posadzka zeszlifowana odzyskuje gładki wygląd i może być wypolerowana aż do połysku. Sposobem na to, jak zaimpregnować posadzkę betonową może być wykorzystanie nowoczesnych preparatów opartych na nanotechnologii krzemianu. Polerowany beton wykazuje właściwości wodoodporne, co jest szczególnie przydatne w przypadku zakładów produkcyjnych i magazynowych. Polerowanie jest gwarancją satysfakcji i długotrwałego użytkowania posadzek betonowych.