Pomoc psychologiczna – kto powinien po nią sięgnąć?

Pomoc psychologiczna – kto powinien po nią sięgnąć?

Jeszcze do niedawna z pomocy psychologa korzystało niewiele osób. Dziś jednak sytuacja znacznie się zmieniła, bowiem zaczęto głośno mówić o problemach natury psychicznej, które tak samo jak i choroby dotykające ciało, wymagają profesjonalnego leczenia. Kto powinien sięgnąć po pomoc psychologiczną? Kiedy warto udać się do psychologa?

Gdy codzienność przytłacza

Zazwyczaj gabinety psychologiczne odwiedzają osoby, które nie potrafią poradzić sobie z codziennym życiem. Bardzo często doświadczyli oni traumy, związanej na przykład z utratą bliskiej osoby. Po pomoc psychologiczną zwracają się również pacjenci, którzy stracili pracę, popadli w długi, borykają się z chorobą własną lub członka rodziny. Zazwyczaj znajdują się oni w trudnej sytuacji życiowej, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Choć potrzebują oni także pomocy innego rodzaju, wizyta u psychologa okazuje się w ich przypadku koniecznością.

Pacjentami gabinetów psychologicznych zostają również osoby, które popadły w nałóg. Wbrew pozorom nie są to jedynie uzależnieni od alkoholu czy narkotyków, choć oczywiście oni również powinni rozpocząć kompleksowe leczenie. Niemniej jednak coraz częściej społeczeństwo uzależnia się od leków, pornografii, pracy, a nawet dbania o czystość, które przybiera formę maniakalną. Bardzo często codzienność zaczyna przytłaczać nagle, bez konkretnego powodu. Zazwyczaj pacjenci usprawiedliwiają swój stan zmianami w pogodzie, nadmiernym stresem w pracy czy w domu. Należy jednak mieć świadomość, że może to być pierwszy objaw depresji, która niestety, często bywa bagatelizowana zarówno przez samych chorych, jak i ich bliskich.

Zmiany osobowości

Do psychologa z pewnością powinny udać się osoby, które zauważyły u siebie pewnego rodzaju zmiany osobowości. Postawienie diagnozy we własnym zakresie jest właściwie niemożliwe, tym bardziej podjęcie odpowiedniego leczenia. Zmiany osobowości mogą dotyczyć codziennych zachowań, które przepełnione są na przykład agresją bądź nieuzasadnioną euforią. Jak się okazuje, zmiany te wcale nie muszą oznaczać poważnej choroby. Często wynikają one z przemęczenia, nadmiernego stresu czy braku odpoczynku. Terapia psychologiczna ma wtedy na celu ustalenie pewnych priorytetów życiowych, dzięki którym pacjent będzie mógł zadbać o higienę swojej psychiki, a zatem i jej zdrowie. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że zmiany osobowości mogą być również zwiastunem choroby psychicznej, która powinna zostać zdiagnozowana jak najwcześniej. Podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala chorej osobie na stosunkowo szybki powrót do normalnego życia.

Kiedy udać się do psychologa?

Pomoc psychologiczną można otrzymać niemalże od ręki, jednak to pacjent musi zdecydować o podjęciu leczenia. Pomoc psychologiczna Warszawa dostępna jest dla każdego, bez względu na wiek czy problem, z jakim się zmaga. Pacjenci bardzo często zwlekają z udaniem się do gabinetu psychologa. Choć coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest dbałość o zdrowie psychiczne, to jednak osoby potrzebujące pomocy nadal są zdania, że same poradzą sobie z problemem. Warto jednak pamiętać o tym, że niepodjęcie terapii będzie skutkowało pogłębianiem się problemu. Nawet, jeśli pacjent pozornie poradzi sobie ze  swoją przypadłością, to najpewniej za jakiś czas wróci ona ze zdwojoną siłą. Dlatego też warto skorzystać z pomocy psychologa zawsze w przypadku uczucia utraty kontroli nad własnym życiem, zachowaniem, emocjami.

Nieleczone lęki, stany depresyjne, czy inne przypadłości często odbijają się nie tylko na życiu pacjenta, ale i na innych osobach z jego otoczenia, na przykład na rodzinie czy znajomych. Co ważne, psycholog dysponuje różnymi narzędziami, za pomocą których może pomóc pacjentowi. Czasami wystarczająca okazuje się psychoterapia, niemniej jednak może okazać się, że konieczna będzie również konsultacja psychiatryczna bądź farmakoterapia. Warto zaufać specjaliście, posiadającego nie tylko ogromną wiedzę, ale przede wszystkim pomagającemu każdemu pacjentowi.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?