Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Słupy energetyczne znajdujące się na polach, działkach firmowych czy też prywatnych potrafią być bardzo uciążliwe dla właścicieli. Okazuje się, że w pewnych przypadkach istnieje możliwość starania się o uzyskanie odszkodowania. Trzeba jednak wcześniej ustalić właściciela słupa oraz dowiedzieć się, czy posiada on tytuł prawny do korzystania z danej działki albo pola. Warto więc dowiedzieć się jak uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne na działce.

 

Odszkodowanie za słupy energetyczne na polu i nie tylko

Bardzo ważną kwestią jest oczywiście ustalenie właściciela słupa, który znajduje się na danej działce albo polu. W tym celu konieczne jest zwrócenie się z prośbą do zakładu energetycznego o wskazanie właściciela. W przypadku uciążliwych słupów oraz linii energetycznych właściciel nieruchomości może domagać się ich usunięcia, wynagrodzenia za korzystanie z gruntów bez umowy za ostatnie 10 lat oraz ustalenia odpłatnej służebności przemysłu. Warto pamiętać, że szansa na załatwienie sprawy w sposób polubowny jest niska i trzeba liczyć się z koniecznością sądowej walki o odszkodowanie za słupy energetyczne na działce. Eksperci prawni w Polsce uważają, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, warto dokładnie przeanalizować całą sytuację. Czasami taka walka może być bezskuteczna, a właściciel gruntu straci tylko czas, nerwy oraz pieniądze.

 

Sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości to podstawa

Podstawową sprawą jest zbadanie stanu prawnego nieruchomości poprzez zapoznanie się z jej księgą wieczystą. Dzięki temu można dowiedzieć się o istnieniu ewentualnej podstawy prawnej związanej z umiejscowieniem słupa na danym terenie (np. służebność gruntowa związana z przesyłaniem energii). Należy też pamiętać, że w 2008 roku przepisy uległy zmianie i przesył energii jest uznawany za przedmiot służebności przemysłu. Aby sprawdzić, czy przysługuje odszkodowanie za słupy energetyczne na polu, czy też działce warto dokonać bezpłatnej kontroli stanu prawnego nieruchomości z wykorzystaniem Systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Słupy energetyczne na działce prywatnej, polu czy też działce firmowej wcale nie muszą podlegać odszkodowaniu, nawet jeśli w księdze wieczystej nie ma żadnej wzmianki o służebności na rzecz firmy energetycznej. Nie oznacza to od razu, że słup znajdujący się na działce został postawiony bez podstawy prawnej. Od lat 80. stosowano zasadę, w myśl której właściciel działki wyrażał pisemną zgodę na postawienie słupa. Konstrukcja taka mogła również powstać w wyniku decyzji administracyjnej. Po upływie wielu lat trudne będzie ustalenie, czy decyzja została dostarczona w sposób prawidłowy i zgodny z prawem. W takim przypadku zakładowi energetycznemu nie jest potrzebne odwoływanie się do zasiedzenie służebności.

Zasiedzenie służebności gruntowej

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce jest możliwe do uzyskania, ale nie we wszystkich przypadkach i do tego zawsze należy nastawić się na skomplikowane procedury. Zasiedzenie wskutek upływu czasu orzeczone przez sąd oznacza, że właściciel działki czy też pola może się starać o nieprzedawnione wynagrodzenie za korzystanie z danego terenu przed powstaniem służebności gruntowej. W praktyce oznacza to, że zasiedzenie skreśla szansę na jakiekolwiek roszczenia. Okres przedawnienia roszczeń sprzed lipca 2018 roku to 10 lat, natomiast roszczenia po 6 lipca przedawniają się już po 6 latach. Jeśli jednak nie stwierdzono zasiedzenia służebności, wówczas właściciel działki ma szansę na wyższe świadczenie związane z bezumownym korzystaniem z działki oraz na wynagrodzenie w zamian za ustalenie służebności dla firmy energetycznej.

 

Ile wynosi odszkodowanie za słupy energetyczne na działce?

W praktyce trudno jest określić jedną konkretną stawkę odszkodowania za słupy energetyczne na polu. Na terenach przeznaczonych do zabudowy, rzeczoznawcy zwykle ustalają stawkę 2-3 zł za metr kwadratowy na miesiąc. Na terenach rolniczych odszkodowanie jest obliczane inaczej. Powierzchnię zajętego gruntu należy pomnożyć przez stawkę jego rocznej dzierżawy. Od kwoty odszkodowania należy odjąć 5% opłaty sądowej oraz innych kosztów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisach specjalizujących się w tematyce rolniczej, takich jak https://www.okiemrolnika.pl/prawo-i-finanse/item/7348-slupy-energetyczne-na-nieruchomosci-kiedy-mozna-starac-sie-o-odszkodowanie.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?