Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce
Słupy energetyczne znajdujące się na polach, działkach firmowych czy też prywatnych potrafią być bardzo uciążliwe dla właścicieli. Okazuje się, że w pewnych przypadkach istnieje możliwość starania się o uzyskanie odszkodowania. Trzeba jednak wcześniej ustalić właściciela słupa oraz dowiedzieć się, czy posiada on tytuł prawny do korzystania z danej działki albo pola. Warto więc dowiedzieć się jak uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne na działce.
Odszkodowanie za słupy energetyczne na polu i nie tylko
Bardzo ważną kwestią jest oczywiście ustalenie właściciela słupa, który znajduje się na danej działce albo polu. W tym celu konieczne jest zwrócenie się z prośbą do zakładu energetycznego o wskazanie właściciela. W przypadku uciążliwych słupów oraz linii energetycznych właściciel nieruchomości może domagać się ich usunięcia, wynagrodzenia za korzystanie z gruntów bez umowy za ostatnie 10 lat oraz ustalenia odpłatnej służebności przemysłu. Warto pamiętać, że szansa na załatwienie sprawy w sposób polubowny jest niska i trzeba liczyć się z koniecznością sądowej walki o odszkodowanie za słupy energetyczne na działce. Eksperci prawni w Polsce uważają, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, warto dokładnie przeanalizować całą sytuację. Czasami taka walka może być bezskuteczna, a właściciel gruntu straci tylko czas, nerwy oraz pieniądze.
Sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości to podstawa
Podstawową sprawą jest zbadanie stanu prawnego nieruchomości poprzez zapoznanie się z jej księgą wieczystą. Dzięki temu można dowiedzieć się o istnieniu ewentualnej podstawy prawnej związanej z umiejscowieniem słupa na danym terenie (np. służebność gruntowa związana z przesyłaniem energii). Należy też pamiętać, że w 2008 roku przepisy uległy zmianie i przesył energii jest uznawany za przedmiot służebności przemysłu. Aby sprawdzić, czy przysługuje odszkodowanie za słupy energetyczne na polu, czy też działce warto dokonać bezpłatnej kontroli stanu prawnego nieruchomości z wykorzystaniem Systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.
Słupy energetyczne na działce prywatnej, polu czy też działce firmowej wcale nie muszą podlegać odszkodowaniu, nawet jeśli w księdze wieczystej nie ma żadnej wzmianki o służebności na rzecz firmy energetycznej. Nie oznacza to od razu, że słup znajdujący się na działce został postawiony bez podstawy prawnej. Od lat 80. stosowano zasadę, w myśl której właściciel działki wyrażał pisemną zgodę na postawienie słupa. Konstrukcja taka mogła również powstać w wyniku decyzji administracyjnej. Po upływie wielu lat trudne będzie ustalenie, czy decyzja została dostarczona w sposób prawidłowy i zgodny z prawem. W takim przypadku zakładowi energetycznemu nie jest potrzebne odwoływanie się do zasiedzenie służebności.
Zasiedzenie służebności gruntowej
Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce jest możliwe do uzyskania, ale nie we wszystkich przypadkach i do tego zawsze należy nastawić się na skomplikowane procedury. Zasiedzenie wskutek upływu czasu orzeczone przez sąd oznacza, że właściciel działki czy też pola może się starać o nieprzedawnione wynagrodzenie za korzystanie z danego terenu przed powstaniem służebności gruntowej. W praktyce oznacza to, że zasiedzenie skreśla szansę na jakiekolwiek roszczenia. Okres przedawnienia roszczeń sprzed lipca 2018 roku to 10 lat, natomiast roszczenia po 6 lipca przedawniają się już po 6 latach. Jeśli jednak nie stwierdzono zasiedzenia służebności, wówczas właściciel działki ma szansę na wyższe świadczenie związane z bezumownym korzystaniem z działki oraz na wynagrodzenie w zamian za ustalenie służebności dla firmy energetycznej.
Ile wynosi odszkodowanie za słupy energetyczne na działce?
W praktyce trudno jest określić jedną konkretną stawkę odszkodowania za słupy energetyczne na polu. Na terenach przeznaczonych do zabudowy, rzeczoznawcy zwykle ustalają stawkę 2-3 zł za metr kwadratowy na miesiąc. Na terenach rolniczych odszkodowanie jest obliczane inaczej. Powierzchnię zajętego gruntu należy pomnożyć przez stawkę jego rocznej dzierżawy. Od kwoty odszkodowania należy odjąć 5% opłaty sądowej oraz innych kosztów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisach specjalizujących się w tematyce rolniczej, takich jak https://www.okiemrolnika.pl/prawo-i-finanse/item/7348-slupy-energetyczne-na-nieruchomosci-kiedy-mozna-starac-sie-o-odszkodowanie.