Jak zważyć swój bagaż?

Jak zważyć swój bagaż?

Przygotowując się na podróż zawsze planujemy nie tylko rodzaj środka transportu, zakwaterowanie i atrakcje na miejscu docelowym, ale też bagaż. W ostatnim przypadku staramy się spakować wszelkie przydatne akcesoria i odzież, jednak często należy pamiętać o tym, by nasze rzeczy nie były zbyt ciężkie – zwłaszcza jeśli zamierzamy podróżować za pośrednictwem linii lotniczych. W takim razie, jak i czym zważyć bagaż, a także ile możemy ze sobą zabrać?

Ważenie bagażu – dlaczego jest ważne?

Ważenie bagażu jest najważniejsze w przypadku podróżowania samolotami, ponieważ w tym przypadku trzeba mieć świadomość ograniczonego miejsca bagażowego na stosunkowo wielu pasażerów, ponadto samolot musi posiadać określoną wagę, żeby pracował optymalnie i nie obciążając przy tym nadto silników. Dlatego właśnie praktycznie wszystkie linie lotnicze posiadają określone limity pod kątem wagi bagażu i dotyczy to zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.

Ważenie bagażu – bagaż podręczny

Przed ważeniem bagażu trzeba także pamiętać o jego rozmiarze, ponieważ granice są wyznaczone przez linie lotnicze i są ściśle kontrolowane. Na przykład dla linii Emirates jest to 50 × 38 × 20 cm, dla RYANAIR 40 × 20 × 25 czy WIZZAir 40 × 30 × 20 cm. W przypadku reszty najpopularniejszych linii lotniczych jest to często 55 × 40 × 23 cm. Zawsze przed podróżą warto sprawdzić aktualne wymiary bagażu podręcznego na stronie konkretnej firmy, zwłaszcza że z czasem mogą się zmieniać, a tam znajdziemy najnowsze informacje.

W przypadku wagi jest podobnie, ponieważ każda linia określa swój własny limit. W przypadku linii Quatar i Emirates to tylko 7 kg, natomiast LOT, Lufthansa i SWISSAIR pozwalają na 8 kg. Popularne tanie linie RYANAIR i WIZZAir umożliwiają zabranie bagażu podręcznego o dopuszczalnej maksymalnej masie 10 kg. Najcięższe bagaże zabierzemy natomiast za pośrednictwem Airfrance – do 12 kg.

Ważenie bagażu – bagaż rejestrowany

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku bagażu rejestrowanego, a więc tutaj też poszczególne linie lotnicze regulują wagę oraz wymiary. W przypadku tej drugiej cechy można jednak liczyć na większą liberalność, ponieważ o ile nie chcemy przetransportować nieregularnego bagażu, a zwyczajną walizkę, raczej nie powinno być problemu. Inaczej jednak w przypadku mniej standardowych rzeczy, takich jak np. instrumenty muzyczne, dzieła sztuki czy sprzęt elektroniczny o nietypowym kształcie. Może chodzić o długą rolkę płótna czy kontrabas. W każdym przypadku należy dowiedzieć się ze strony linii lotniczych, czy poza wagą rzeczy zmieszczą się pod kątem gabarytu. Większość linii dopuszcza za opłatą zarejestrowanie bagażu o wadze w okolicach 20 kg (część europejskich linii dopuszcza więcej).

Warto mieć świadomość, że 20 kg to naprawdę sporo, zwłaszcza kiedy zabieramy ze sobą głównie ubrania oraz drobne akcesoria. Ciekawą wskazówką jest używanie lekkich walizek oraz stosowanie kosmetyków w opakowaniach plastikowych, zamiast szklanych. Warto dodać, że posiadając bagaż rejestrowany nadal można wziąć ze sobą bagaż podręczny.

Jak zważyć bagaż? Czym zważyć bagaż?

Ważenie bagażu mogłoby się wydawać proste, w końcu często posiadamy wagi łazienkowe w swoich domach. Nie jest to jednak dokładny sprzęt, zwłaszcza że walizka często po pierwsze wystaje poza platformę wagi, po drugie ciężar może nie być rozłożony równomiernie (np. nacisk na lewą stronę będzie dużo większy).

W takim razie czym zważyć bagaż? Świetnie sprawdzą się specjalne wagi bagażowe, które są niedrogimi akcesoriami, ale w pełni skutecznymi w swojej roli. W ich przypadku walizkę należy podwiesić na haczyku przenośnej wagi, a wynik na pewno będzie dokładny. Obciążenie maksymalne takich akcesoriów wynosi zwykle 50 kg, dlatego na pewno sprawdzą się w przypadku jakichkolwiek bagaży zabieranych w podróż samolotem. Warto kupować w sprawdzonych miejscach – świetne wagi bagażowe znajdują się w sklepie mikrowagi.pl https://mikrowagi.pl/k/32-wagi-bagazowe.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?