Jak zbudować grill z wędzarnią?
W sezonie letnim w większości ogródków przygotowywane są grillowane potrawy. Cechują się one niepowtarzalnym, bardzo lubianym smakiem. Podczas aranżacji ogrodu, wybierając urządzenie do przyrządzania jedzenia w taki sposób, warto rozważyć opcję wybudowania grilla wyposażonego w wędzarnię. Tak przygotowane produkty cechują się specyficznymi walorami smakowymi, a wykonanie tego procesu samodzielnie niesie ze sobą satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Jakie są rodzaje domowych wędzarni? Jak zbudować grill ogrodowy z wędzarnią?
Domowe wędzarnie i ich rodzaje
Myśląc o grillu z wędzarnią, na myśl przychodzą przede wszystkim masywne konstrukcje. Niezwykle wygodne w użytkowaniu są jednak przenośne konstrukcje – z reguły wykonane z metalu. Dużym atutem są kółka zapewniające wygodny transport. Niestety rozwiązanie to posiada też swoje minusy. Palenisko jest stosunkowo niewielkie, a elementy zewnętrzne mają tendencję do nagrzewania się.
Częściej wybierane są grille stacjonarne, ponieważ stanowią zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie. Izolacja ścian jest odpowiednia, a konstrukcja cechuje się stabilnością. Bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się nawet na niewielkiej działce, to wędzarnia drewniana. Cechuje się niewielkimi rozmiarami, jednak jest w stanie pomieścić optymalną ilość żywności. Dobrze spiszą się także grille z wędzarnią z kamienia oraz murowane z cegły.
Jak zbudować grill z wędzarnią?
Jak zbudować grill z wędzarnią z cegły? Najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która wybuduje tego typu konstrukcję zgodnie z zamysłem. Można także podjąć się wykonania takiego projektu na własną rękę. Pierwszym etapem jest dokładne rozplanowanie wizualne. Dylemat, który należy rozwiązać, to, czy wędzarnia będzie pionowa czy zostanie wyposażona w kanał. Ciekawym rozwiązaniem jest także odnalezienie gotowego projektu w internecie.
Zadając sobie pytanie, jak wymurować grill z wędzarnią, jednym z pierwszych kroków jest zakup materiałów budowlanych. Podstawę z powodzeniem można wykonać z tanich i wszędzie dostępnych pustaków. Palenisko powinno zostać zbudowane z drewna, a następnie otoczone cegłami. Kolejnym krokiem będzie zbudowanie wędzarni – najczęściej wybieranym materiałem jest cedr. Często w sklepach ogrodniczych można kupić gotowy model. Komora wędzarnicza powinna mieć kształt domku – przypominający psią budę.
Najważniejsze cechy domowej wędzarni
Grill z wędzarnią powinien być wyposażony w dobrej jakości system odprowadzania oraz kontroli dymu. To element, który z pozoru zwyczajny grill zmienia w przydomową wędzarnię. Niezwykle istotny jest komin zamontowany nad komorą wędzarniczą. Znaczenie ma także szyber – to dzięki niemu istnieje możliwość kontroli dymu wędzarniczego. Nie można zapomnieć również o tym, że grill z wędzarnią to integralna część ogrodu. Warto więc zadbać o wygląd konstrukcji, aby dobrze wpasowała się w roślinność znajdującą się na działce.
Grill z wędzarnią – użytkowanie
Decydując się na wybudowanie w ogrodzie grilla z wędzarnią, należy zapoznać się z różnymi rodzajami wędzenia. Klasyczny proces to wędzenie na gorąco. Żywność wystawia się na działanie dymu, którego temperatura wynosi nawet 90°C. Z reguły trwa to około kilku godzin, a aromat jest bardzo intensywny. Inny rodzaj stanowi wędzenie zimne. Temperaturę należy utrzymywać na niezmiennym poziomie 15-20°C. Jest to proces zdecydowanie bardziej długotrwały – może zająć nawet kilka dni. Regulowanie temperatury następuje między innymi poprzez moczenie drewna. Warto dobrze przeanalizować dostępne na rynku podpałki do grilla i wybrać taką, która będzie odpowiednia dla procesu wędzenia.
Kompromisem między wędzeniem typu zimnego i gorącego jest ciepłe. Stanowi też metodę, która często pełni rolę swego rodzaju wstępu do wędzenia gorącego. Co ciekawego – w tym przypadku używa się trocin skropionych wodą, a produkt jest gotowy z reguły po upływie 24 godzin. Niezwykle istotną kwestię stanowi bezpieczne użytkowanie domowej wędzarni. Należy przestrzegać też zasad dotyczących procesu wędzenia, aby przygotowana żywność cechowała się oczekiwanymi walorami smakowymi.