Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Zakup używanego samochodu to spory wydatek. Niejednokrotnie, kupno auta wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu w banku. Z tego względu tak ważne jest, żeby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży sprawdzić zarówno stan techniczny pojazdu, jak i jego historię. Dzięki temu zyskasz pewność co do jego bezwypadkowości. Natomiast wiedza, jak sprawdzić przebieg samochodu pozwoli zweryfikować czy licznik nie był cofany.

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Jeszcze przed spotkaniem ze sprzedawcą, warto byś poprosił o numer nadwozia (numer VIN), numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje zawarte są w dowodzie rejestracyjnym, a w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy, również w karcie pojazdu. Dzięki tym danym możesz samodzielnie sprawdzić, jaka jest historia samochodu. Służą temu raporty Centralnej Ewidencji Pojazdów, dostępne na rządowej stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Dostęp do bazy jest całkowicie bezpłatny, a korzystanie z niej bardzo intuicyjne. Istnieje również możliwość wydrukowania raportu w celu późniejszego potwierdzenia wiarygodności sprzedawcy.

Sprawdzenie historii pojazdu pozwala zyskać wgląd do:

  • danych technicznych samochodu,
  • parametrów silnika (pojemność, moc, rodzaj paliwa),
  • terminów wykonania okresowych badań technicznych,
  • wartości licznika podczas badania technicznego,
  • posiadania aktualnego i ważnego przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia OC,
  • liczby właścicieli i ich rodzaju (osoba prywatna, firma),
  • historii incydentów: kradzieże, kolizje.

Sprawdzenie auta przed kupnem Warszawa i woj. mazowieckie

Dysponując raportem z Centralnej Ewidencji Pojazdów, warto omówić budzące wątpliwość kwestie z diagnostą, który bada auto. Badanie techniczne może również wykonać specjalizująca się w tym firma, jeśli sam kupujący nie dysponuje wiedzą na temat budowy i działania pojazdów silnikowych.

Pozwala to na wykrycie wielu wad, które sprzedający często chcą ukryć np. zarysowania ukryte pod nową warstwą lakieru, czy wymieniana skrzynia biegów. Certyfikowani specjaliści, potwierdzają na piśmie, czy sprawdzane przez nich auto warte jest zaproponowanej ceny. Wykryte mankamenty mogą posłużyć do negocjacji wartości umowy.

Mimo iż takie sprawdzenie jest gwarancją stanu technicznego auta, kupujący znacznie częściej decydują się na skorzystanie z usług stacji diagnostycznej bądź warsztatu samochodowego. Taki przegląd trwa zwykle około godziny i sprawdzane są wówczas m.in.:

  • powłoka lakiernicza karoserii,
  • wyposażenie,
  • wnętrze samochodu,
  • zawieszenie,
  • układ wydechowy,
  • układ kierowniczy,
  • hamulce.

Po zakończeniu badania, pracownik serwisu opracowuje raport wraz z wyszczególnieniem niezbędnych do przeprowadzenia napraw.

Sprawdzenie historii pojazdu powinno być standardem przed każdym zakupem auta. Niestety, wciąż zdarza się, że kierowcy kierują się emocjami i nadmiernie wierzą we własne umiejętności w zakresie sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Tymczasem decyzja o kupnie, podjęta na podstawie własnych oględzin, może okazać się bardzo kosztowna. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy została sprawdzona historia przebiegu.

Powiązane artykuły

Rodzaje etykiet kurierskich

Rodzaje etykiet kurierskich

Koleby samowyładowcze – zastosowanie

Koleby samowyładowcze – zastosowanie

Jak sprawdzić rozrząd? Kiedy należy go wymienić?

Jak sprawdzić rozrząd? Kiedy należy go wymienić?

Oznakowanie hal i magazynów

Oznakowanie hal i magazynów