Jak przebiega proces oddłużania?

Jak przebiega proces oddłużania?

Wpadnięcie w pułapkę długów nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Galopujące w górę zewsząd ceny, rosnące raty kredytów, zachęcające reklamy firm pożyczkowych, wszechobecny sprzęt na raty, wszystko to sprawia, że łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia ponad stan możliwy do spłaty. I to, co w pierwotnym założeniu miało pomóc, być zastrzykiem dodatkowej gotówki, może stać się w krótkim czasie kolejnym problemem do regulowania. Co w takiej sytuacji, gdy z miesiąca na miesiąc, coraz bardziej brak gotówki na spłatę zadłużenia? Gdzie się udać po pomoc? Czy jest jakieś wyjście z takiego problemu?

Kiedy, gdzie i od czego zacząć?

W sytuacji, gdy osoba zadłużona nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze spłacaniem należności, z pomocą w wychodzeniu z długów można zwrócić się do firm i kancelarii prawnych zajmujących się procesem oddłużania. W poszukiwaniu tego typu instytucji wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, wpisując np. oddłużanie – Kraków lub inną interesującą lokalizację. Nie będzie też błędem wpisanie kombinacji tych słów bez myślnika. W wyszukiwarce pojawią się propozycje różnych firm z danej miejscowości, które specjalizują się w rozwiązywaniu problemów z długami.

Jak wygląda procedura? Czy potrzebny wyrok sądowy?

Celem pomocy jest doprowadzenie do sytuacji stabilności finansowej osoby zadłużonej. Trzeba wziąć pod uwagę, że proces oddłużania jest długofalowy i może trwać latami. Wierzytelności trzeba spłacić, ale można próbować rozłożyć je na raty, na dłuższy okres. Nie zawsze sprawa musi trafić do sądu. Czasami jest możliwość porozumienia się z wierzycielami bez udziału instytucji sądowej. Banki bardzo często idą na rękę klientowi, ale warto spróbować dojść do ugody ze wszystkimi firmami, instytucjami, wierzycielami.

 

W pierwszej kolejności należy oszacować, podliczyć dokładnie całość zadłużenia, wysokość wszystkich rat z różnych banków i pożyczek, zaległości w spółdzielniach mieszkaniowych, w płatnościach za prąd, gaz itd. Następnie przy pomocy firm oddłużeniowych następuje ustalanie sposobu i wysokości spłat. W trakcie okazać się może, że część zadłużenia uległa przedawnieniu lub została już spłacona. Na każdym etapie procesu można liczyć na profesjonalną pomoc. W kolejności dalszej należy trzymać się ustalonych wysokości i terminów aż do chwili, gdy wszyscy wierzyciele zostaną uregulowani.

Kiedy potrzebny jest wyrok sądu?

W sytuacji, gdy wierzyciele nie zgodzą się na zaproponowane przez firmy oddłużające propozycje spłaty, potrzebna będzie interwencja sądowa. Może dojść też do takiej sytuacji w momencie, w którym osoba zadłużona jest w coraz gorszej sytuacji finansowej i pomimo podjętych prób ze strony firmy oddłużających nie jest w stanie spłacać wynegocjowanych rat. Wyrok sądu będzie również potrzebny, gdy osoba zadłużona zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

Jest dużo sposobów na wyjście z zadłużenia

Myśli o zaległościach finansowych, niemożność spłaty, brak finansów może skutecznie zakłócić normalne funkcjonowanie i zdrowie osoby borykającej się z tym problemem. Warto w takiej sytuacji rozważyć pomoc firm doradczych i w zależności od interesującej lokalizacji sprawdzić, jakie usługi proponują. Firmy zajmujące się np. oddłużaniem w Krakowie mogą mieć różne usługi do zaoferowania nawet w obrębie tego samego miasta. Przed podjęciem decyzji warto więc zadzwonić do kilku, zapytać, porozmawiać, sprawdzić opinie, doświadczenie i wybrać tę, która najbardziej pasuje, wzbudza największe zaufanie. Można również zasięgnąć porady w innych miejscowościach.

Powiązane artykuły

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?

Na co pomaga masaż głowy?

Na co pomaga masaż głowy?

Jakie tabletki stosować na powiększenie biustu?

Jakie tabletki stosować na powiększenie biustu?