Jak przebiega proces oddłużania?

Jak przebiega proces oddłużania?

Wpadnięcie w pułapkę długów nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Galopujące w górę zewsząd ceny, rosnące raty kredytów, zachęcające reklamy firm pożyczkowych, wszechobecny sprzęt na raty, wszystko to sprawia, że łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia ponad stan możliwy do spłaty. I to, co w pierwotnym założeniu miało pomóc, być zastrzykiem dodatkowej gotówki, może stać się w krótkim czasie kolejnym problemem do regulowania. Co w takiej sytuacji, gdy z miesiąca na miesiąc, coraz bardziej brak gotówki na spłatę zadłużenia? Gdzie się udać po pomoc? Czy jest jakieś wyjście z takiego problemu?

Kiedy, gdzie i od czego zacząć?

W sytuacji, gdy osoba zadłużona nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze spłacaniem należności, z pomocą w wychodzeniu z długów można zwrócić się do firm i kancelarii prawnych zajmujących się procesem oddłużania. W poszukiwaniu tego typu instytucji wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, wpisując np. oddłużanie – Kraków lub inną interesującą lokalizację. Nie będzie też błędem wpisanie kombinacji tych słów bez myślnika. W wyszukiwarce pojawią się propozycje różnych firm z danej miejscowości, które specjalizują się w rozwiązywaniu problemów z długami.

Jak wygląda procedura? Czy potrzebny wyrok sądowy?

Celem pomocy jest doprowadzenie do sytuacji stabilności finansowej osoby zadłużonej. Trzeba wziąć pod uwagę, że proces oddłużania jest długofalowy i może trwać latami. Wierzytelności trzeba spłacić, ale można próbować rozłożyć je na raty, na dłuższy okres. Nie zawsze sprawa musi trafić do sądu. Czasami jest możliwość porozumienia się z wierzycielami bez udziału instytucji sądowej. Banki bardzo często idą na rękę klientowi, ale warto spróbować dojść do ugody ze wszystkimi firmami, instytucjami, wierzycielami.

 

W pierwszej kolejności należy oszacować, podliczyć dokładnie całość zadłużenia, wysokość wszystkich rat z różnych banków i pożyczek, zaległości w spółdzielniach mieszkaniowych, w płatnościach za prąd, gaz itd. Następnie przy pomocy firm oddłużeniowych następuje ustalanie sposobu i wysokości spłat. W trakcie okazać się może, że część zadłużenia uległa przedawnieniu lub została już spłacona. Na każdym etapie procesu można liczyć na profesjonalną pomoc. W kolejności dalszej należy trzymać się ustalonych wysokości i terminów aż do chwili, gdy wszyscy wierzyciele zostaną uregulowani.

Kiedy potrzebny jest wyrok sądu?

W sytuacji, gdy wierzyciele nie zgodzą się na zaproponowane przez firmy oddłużające propozycje spłaty, potrzebna będzie interwencja sądowa. Może dojść też do takiej sytuacji w momencie, w którym osoba zadłużona jest w coraz gorszej sytuacji finansowej i pomimo podjętych prób ze strony firmy oddłużających nie jest w stanie spłacać wynegocjowanych rat. Wyrok sądu będzie również potrzebny, gdy osoba zadłużona zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

Jest dużo sposobów na wyjście z zadłużenia

Myśli o zaległościach finansowych, niemożność spłaty, brak finansów może skutecznie zakłócić normalne funkcjonowanie i zdrowie osoby borykającej się z tym problemem. Warto w takiej sytuacji rozważyć pomoc firm doradczych i w zależności od interesującej lokalizacji sprawdzić, jakie usługi proponują. Firmy zajmujące się np. oddłużaniem w Krakowie mogą mieć różne usługi do zaoferowania nawet w obrębie tego samego miasta. Przed podjęciem decyzji warto więc zadzwonić do kilku, zapytać, porozmawiać, sprawdzić opinie, doświadczenie i wybrać tę, która najbardziej pasuje, wzbudza największe zaufanie. Można również zasięgnąć porady w innych miejscowościach.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?