Jak leczyć martwicę skóry?

Jak leczyć martwicę skóry?

Martwica skóry pojawia się w wyniku zmian, które związane są z obumieraniem niektórych komórek lub tkanek. Wyróżnia się parę typów martwicy, które związane są różnymi przyczynami oraz obszarem występowania. Leczenie zmian skórnych bywa skomplikowane, ale jeśli odpowiednio wcześnie podejmie się działania — efekt może być bardzo dobry.

Martwica skóry (rany) – przyczyny powstawania

Przyczyn martwicy skóry (ran) może być bardzo wiele. Jedną z popularnych jest zawał lub niedokrwienie, niedotlenienie komórek, nieraz spotykanym powodem jest cukrzyca, która nierzadko prowadzi do powstania tzw. stopy cukrzycowej. Równie często martwica skóry występuje z powodu dostania się do krwiobiegu jadu lub innej toksyny. W medycynie wyróżnia się martwicę suchą, rozpływową oraz aseptyczną. Typ rany jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o podjęcie skutecznego leczenia uszkodzeń oraz zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się na dalsze tkanki.

Rany z martwicą są bardzo bolesne oraz trudno się goją, wymagają specjalistycznych leków, oczyszczania, a niekiedy zabiegów chirurgicznych. Wczesne stwierdzenie problemu znacznie poprawia rokowania co do jego leczenia. Martwica, która wywołana została toksynami oraz jadem lub oparzeniami i odmrożeniami, objawia się szeregiem zmian w komórkach. Dochodzi do denaturacji białek, występuje obrzęk oraz sączenie się limfy. Komórki, które obecne są w tkankach, szybko pęcznieją na skutek przesiąkania wody do wnętrza. Organizm reaguje stanem zapalnym w obrębie rany oraz w jej bliskim sąsiedztwie. Ranom z martwicą może towarzyszyć gorączka.

Martwica skóry — jak leczyć?

Istnieje wiele sposobów, aby leczyć nekrozę skóry. Jedną z metod są zabiegi chirurgiczne, które polegają na usunięciu zmienionej, martwej tkanki. Innym skutecznym sposobem są ultradźwięki. Skalpel to narzędzie chirurgiczne, którym usuwa się martwą tkankę, zabieg jest bolesny i dość inwazyjny. Z tego względu obecnie coraz częściej stosuje się nowoczesne metody leczenia. Jak leczyć martwicę skóry za pomocą ultradźwięków? Fale ultradźwiękowe mają zdolność oczyszczania rany, ponieważ wnikają odpowiednio głęboko w tkanki. Zaletą tego rozwiązania jest brak uszkodzenia tkanek żywych. Jest to również metoda bezinwazyjna. Ultradźwięki mają zdolność likwidowania stanów zapalnych, zabijają bakterie oraz inne mikroorganizmy, które mogą znajdować się w ranach.

Innym, innowacyjnym sposobem leczenia martwicy jest zastosowanie specjalnych hydrożeli, które doprowadzają do autolizy martwych komórek w tkankach. Hydrożel jest bardzo bezpieczny, działa stopniowo i delikatnie na ranę. Ta metoda sprawia, że organizm jest pobudzany do produkcji nowych komórek, które mają za zadanie zasklepiać ranę, jaka powstaje z powodu martwicy skóry. Leczenie powinno być regularne, zaplanowane oraz przeprowadzane pod okiem specjalisty. Z tego względu bardzo ważne jest, aby Twoje rany zobaczył lekarz.

Martwica skóry — leczenie farmakologiczne

Martwicy skóry mogą towarzyszyć infekcje bakteryjne, które utrudniają leczenie ran. Z tego względu często zachodzi konieczność przeprowadzenia terapii antybiotykowej. Leki na martwicę skóry mogą być stosowane na ranę, ale też doustnie, aby powstrzymać stan zapalny, który wystąpił w organizmie. Niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które mają stwierdzić, jaki patogen przyczynił się do zainfekowania rany. Dzięki temu lekarz dobierze skuteczny antybiotyk.

W przypadku dużych i rozległych ran często stosuje się specjalny żel, który pomaga goić się ranie. Żele mają na celu łagodzenie dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim pobudzają organizm do intensywnych procesów regeneracyjnych. Leki na martwicę skóry powinny być stosowane zaraz po stwierdzeniu rany martwiczej, dają wtedy najlepsze efekty. Oprócz żeli stosuje się również balsamy oraz aerozole. Niekiedy zachodzi konieczność zastosowania kremów, które łagodzą dolegliwości bólowe oraz chronią tkanki przed podrażnieniami i infekcjami. To częsty sposób na rany z martwicą, które powstały w wyniku oparzenia lub odmrożenia.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?