Jak działa fotowoltaika i ile kosztuje?

Jak działa fotowoltaika i ile kosztuje?

W ostatnich latach w polskich miastach i miasteczkach coraz częściej można dostrzec panele fotowoltaiczne. Wynika to z faktu, że fotowoltaika jest bardzo skutecznym sposobem na oszczędzenie na energii elektrycznej. Popularność tego rozwiązania w dużej mierze opiera się na szerokich pakietach dofinansowania, które można otrzymać w ramach różnych programów. Wciąż wielu z nas zastanawia się, jak działa ten system oraz ile kosztuje założenie paneli fotowoltaicznych. Podpowiadamy.

Fotowoltaika – jak to działa?

Panele fotowoltaiczne lub inaczej – fotowoltaika – są instalacją, której celem jest zamiana energii promieniowania słonecznego w płynącą w naszych gniazdkach energię elektryczną. Najbardziej charakterystycznym elementem instalacji fotowoltaicznej są właśnie panele, czyli ta część, którą gołym okiem widzimy na dachach. Zestaw fotowoltaiczny podłączany jest przez specjalistów do instalacji elektrycznej w naszym budynku. Energię z promieni słonecznych można za pomocą fotowoltaiki wykorzystać na różne sposoby. Może ona być wykorzystywana poprzez magazynowanie czy sprzedaż, ale także w procesie zużywania na bieżąco. Tym, co najbardziej przyciąga do fotowoltaiki, są realne oszczędności, które uzyskujemy na rachunkach za prąd. Tańszy prąd możemy przecież wykorzystać na różne sposoby – na przykład do ogrzewania domu czy wody.

Czy fotowoltaika się opłaca?

W kontekście fotowoltaiki bardzo dużo mówi się o oszczędnościach, które generowane są na rachunkach za prąd. Wiele osób jednak zastanawia się nad konkretami – ile dokładnie możemy zaoszczędzić? Warto zaznaczyć, że fotowoltaika przynosi niemal natychmiastową ulgę finansową dla gospodarstwa domowego.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że najwięcej promieni słonecznych w naszym klimacie możemy uzyskać w miesiącach letnich. Wówczas instalacja fotowoltaiczna gromadzi nadmiar energii, która odprowadzana jest do sieci, a w konsekwencji zostaje przeniesiona do naszych gniazdek w tym okresie, kiedy z powodu pogody i klimatu słońca jest mniej. Właśnie dlatego dzięki obecności paneli fotowoltaicznych na naszym dachu otrzymujemy dokładnie tyle energii elektrycznej, ile nam potrzeba. Oznacza to, że koszta rachunków za prąd obniżają się znacznie i w praktyce ograniczają się jedynie do kosztów stałych. Zazwyczaj w skali miesiąca jest to jedynie kilkanaście złotych.

Oszczędności finansowe mają dla nas bardzo istotne znaczenie. Warto jednak wspomnieć o tym, że fotowoltaika to także ogromna inwestycja w nasze środowisko naturalne.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Nie da się ukryć, korzyści z paneli fotowoltaicznych są naprawdę zachęcające. Bardzo wiele osób zastanawia się jednak przede wszystkim nad tym, jaka jest cena fotowoltaiki. Często zwraca się uwagę na to, że instalacja paneli fotowoltaicznych to naprawdę spory koszt. Zdecydowanie warto jednak traktować go jako inwestycję. W przypadku standardowego gospodarstwa domowego zasilenie, jakiego będziemy potrzebować ogranicza się do mocy szczytowej około 5 kWp.

Standardowej wielości dachy w domach jednorodzinnych będą potrzebowały około piętnastu paneli fotowoltaicznych. Jest to koszt około dziesięciu tysięcy złotych. Do tej ceny musimy jednak zaliczyć także dobrej jakości inwerter, czyli falownik, który kosztuje około pięciu tysięcy złotych. Falownik jest niezbędny, ponieważ to on odpowiada za zamianę parametrów prądu przepływającego przez panele na przemienny, czyli tak, który przepływa przez nasze domowe odbiorniki. Dodatkowe koszty to także różnego rodzaju akcesoria i elementy, które obejmują konstrukcję mocującą czy specjalne przewody. Warto zaznaczyć, że pełna cena paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu czy innym większym mieście uzależniona jest od wielkości domu, a przede wszystkim od wielkości dachu. Za całość, w przypadku domu jednorodzinnego, będziemy musieli zapłacić, w przybliżeniu, około dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Generowanie własnej energii odnawialnej powinno się jednak traktować jako inwestycję, której koszta zwrócą się bardzo szybko. Sprawdź fotowoltaikę we Wrocławiu.

Powiązane artykuły

Jakie są zalety pozycjonowania w Rzeszowie?

Jakie są zalety pozycjonowania w Rzeszowie?

Toczenie a frezowanie – różnice

Toczenie a frezowanie – różnice

Internet w Bydgoszczy – jakiego dostawcę wybrać?

Internet w Bydgoszczy – jakiego dostawcę wybrać?