fallback-image

Jak działa blokada alkoholowa?

Alkohol towarzyszy nam dość często i tym samym najczęściej jest obowiązkowym punktem każdej imprezy. O ile go nie nadużywamy, to nie stanowi dużego zagrożenia. Oczywiście do momentu, aż kierowca mimo spożycia nie postanowi siąść za kierownicę pod jego wpływem. Nawet małe ilości alkoholu wypite przez kierowcę, stanowią zagrożenie dla całego ruchu drogowego i osoby nietrzeźwej.  Choć ostatnimi czasy przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu znacznie się zaostrzyły, to wypadki drogowe spowodowane upojeniem alkoholowym zdają się zmieniać tylko nieznacznie. Z tego powodu istnieje rozwiązanie, jakim jest blokada alkoholowa. W tym artykule omówimy, jak ona działa i w jakich sytuacjach można ją stosować.

Blokada alkoholowa — co to?

Liczba wypadków na naszych drogach niestety wciąż się utrzymuje. W dodatku na dość niebezpiecznym poziomie. Co gorsza, dużą grupą sprawców wypadków zarówno mniej, jak i bardziej poważnych stanowią osoby nietrzeźwe. Osoby pod wpływem alkoholu, które dopuszczają do prowadzenia auta, nie idą po rozsądek do głowy i wciąż ryzykują, narażając wiele osób na utratę zdrowia, a nawet życia. Zaostrzenie prawa obowiązującego na terenie naszego kraju, co prawda doprowadziło do znacznego zmniejszenia liczby kierowców pod wpływem tej używki. Nie oznacza to jedna, że ilość nieodpowiedzialnych osób nawet w mniejszym gronie stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Do jednego ze sposobów kontrolowania nietrzeźwych należy właśnie blokada drogowa.

Jest ona nowoczesnym sposobem na złagodzenie, a nawet zastąpienie kary dla kierowcy, który prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających. Głównym zadaniem blokady alkoholowej jest informowanie w trybie natychmiastowym o tym, że kierowca nie jest trzeźwy. Dzieje się to już w momencie, gdy ten próbuje uruchomić silnik samochodu. Jeśli w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu wyniesie co najmniej 0,1 mg/dm3, wówczas uruchamia się blokada, która uniemożliwia włączenie silnika, a co za tym idzie prowadzenie auta po spożyciu alkoholu.

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Co ciekawe, taka możliwość pojawiła się już w 2015 roku w naszym kraju. To urządzenie uniemożliwiające włączenie silnika samochodu w sytuacji, gdy za kierownicę siada osoba nietrzeźwa.  Blokada alkoholowa działa na niezwykle prostej zasadzie. Zanim silnik zostanie uruchomiony, mechanizm będzie wymagał dmuchnięcia w ustnik. Musi to nastąpić, zanim przekręcony zostanie kluczyk. Jest to więc alkomat, który po zarejestrowaniu nietrzeźwości wysyła informację do blokady. Ona wówczas dostaje sygnał o uniemożliwieniu uruchomienia silnika pojazdu. 

Blokada alkoholowa — jak działa?

Może zdarzyć się tak, że w przypadku szczególnym po rozpoznaniu sprawy konkretnej osoby sąd pójdzie na pewne ustępstwa. Jeśli dany kierowca został już ukarany za jazdę pod wpływem, sędzia może zgodzić się na zwrócenie prawa jazdy osobie wnioskującej. To właśnie chęć zainstalowania blokady alkoholowej sprzyja często tej decyzji. Ma ona za zadanie kontrolować takiego kierowcę, a co za tym idzie uniemożliwić stanowienie zagrożenia dla siebie i ruchu drogowego.

Cena zakupu takiego urządzenia to nie jest bardzo duży koszt — wynosi około trzech tysięcy złotych. Jest też możliwość wynajmu blokady, co będzie się wiązać z kosztem często nieprzekraczającym 100 zł za jeden miesiąc użytkowania. Rzecz jasna wszelkie koszty zarówno zainstalowania mechanizmu, jak i jego kupna lub wynajmu będą leżały po stronie osoby, zmuszonej do jej montażu. Niestety producenci samochodów nie mają jeszcze odgórnego przymusy instalowania blokady w każdym samochodzie. Zważając jednak na ilość niebezpiecznych wypadków na drogach, niewykluczone, że w przyszłości stanie się to standardem. Trzeba przyznać, że mogłoby to uchronić wiele osób przed nieprzyjemnymi skutkami wypadków, a także skłonić nieodpowiedzialnych kierowców do refleksji i zaprzestania tego typu działań. 

Powiązane artykuły

Jak ładnie zapakować koszulkę na prezent?

Jak ładnie zapakować koszulkę na prezent?

Jak ubrać się na sylwestra w górach?

Jak ubrać się na sylwestra w górach?

Jak znaleźć kancelarię adwokacką w centrum Warszawy?

Jak znaleźć kancelarię adwokacką w centrum Warszawy?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?