Jak dostać kredyt na firmę?
Aby działać, firma potrzebuje środków finansowych. Czasem jednak ich brak, wobec czego trzeba pozyskać je z zewnątrz. Z poniższego artykułu możesz sprawnie dowiedzieć się, jak dostać kredyt na firmę.
Jak uzyskać kredyt na firmę? Jakie warunki spełnić?
Przede wszystkim należy posiadać zdolność kredytową. Bez tego żaden bank nie udzieli kredytu z powodu obaw, że nie zostanie spłacony. Jakie są czynniki, które instytucja sprawdza podczas procesu decyzyjnego. Przede wszystkim zainteresuje go kondycja finansowa firmy. Jeśli jest korzystna, bank przychylnie spojrzy na wniosek o kredyt. Ogromne znaczenie ma także czas funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeśli firma powstała parę miesięcy temu, nie może wykazać bankowi płynności finansowej czy wywiązywania się z innych zobowiązań.
Te ostatnie są szczególnie ważne. Spłata innych pożyczek, kredytów czy choćby faktur jest dla banku niezmiernie ważna. Jeśli w przeszłości byłeś rzetelnym kredytobiorcą, instytucja nie będzie miał obaw o spłatę kredytu. Co więcej, dobra historia kredytu ułatwi Ci uzyskanie środków na lepszych warunkach.
Kredyt na firmę – jak dostać dodatkowe środki?
Możesz samodzielnie złożyć wniosek do banku, by rozpocząć proces uzyskiwania kredytu. Jednak dobrym partnerem będzie biuro kredytowe. Jest to instytucja, która pomoże Ci w uzyskaniu najlepszego dla siebie kredytu. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu taka firma może nie tylko porównać warunki oraz koszty różnych kredytów. Ma możliwość także gruntownego przeanalizowania kondycji finansowej Twojej firmy, a także jej potrzeby i w ten sposób dopasować do nich odpowiedni produkt.
Biuro kredytowe może także wziąć na siebie ciężar dopełnienia wszelkich formalności. Jest to bardzo pomocne, ponieważ to bardzo złożona kwestia, w której łatwo o uchybienia, jeśli brakuje stosownej wiedzy. W niektórych przypadkach takie biuro może stać się także pośrednikiem w negocjacjach. Jeśli firma jest doświadczona, zazwyczaj posiada bardzo szeroką sieć kontaktów w bankach. W ten sposób może wynegocjować dla Ciebie warunki, których inaczej nie dałoby się uzyskać.
Jak rozpoznać dobre biuro kredytowe?
Warto sprawdzić, jakim wykształcenie posiada potencjalny doradca. Doradztwo kredytowe nie jest regulowane prawnie, zatem nie trzeba być absolwentem studiów okołoekonomicznych, by pomagać firmom w uzyskiwaniu kredytów. Niemniej taka edukacja czyni specjalistę wiarygodniejszym. Dodatkowo warto sprawdzić, jakimi opiniami może się on pochwalić. Niestety, ale wielu doradców kieruje swoich klientów na produkty, które nie są dla nich najbardziej opłacalne. Za to nieuczciwe biuro kredytowe otrzymuje prowizję za polecenie pozycji z oferty.
Jakie rodzaje kredytów na firmę można uzyskać?
Wiesz już, jak uzyskać kredyt na firmę. Warto teraz wyjaśnić, jakie ich rodzaje można spotkać na rynku. Pierwszy to środki na otwarcie działalności. Aby o nie wystąpić, musisz przedłożyć bankowi dokumenty rejestracyjne firmy, a także przejść, rzecz jasna, badanie zdolności kredytowej. W zależności od uzgodnionych warunków uzyskasz kredyt na dowolne cele lub wybrane przedsięwzięcia. Często spotyka się także odnawialny limit na rachunku bankowym.
Kredyt obrotowy powinien Cię zainteresować, jeśli potrzebujesz środków na zapewnienie płynności finansowej firmy. Dzieje się tak, jeśli przykładowo wystawiasz faktury o długich terminach spłaty. W takich warunkach możesz mieć niedostateczną ilość pieniędzy na wynagrodzenie pracowników czy spłatę innych zobowiązań. W zależności od rodzaju kredyt obrotowy przybiera formę korzystania ze środków banku do określonego limitu lub przekazania ich na dowolny cel.
Kredyt inwestycyjny jest przeznaczony dla tych, którym brakuje środków na przeprowadzenie jakiejkolwiek inwestycji. Bank zazwyczaj żąda szczegółowego biznesplanu, by przewidzieć rentowność inwestycji. Kredyt taki nie pokryje całości kosztów. Zazwyczaj od klienta oczekuje się do 30% wkładu własnego. Oferty niewymagające go są nieliczne, ale występują. Bardzo częstą praktyką jest zabezpieczenie takiego kredytu poprzez obciążenie własności firmy hipoteką. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, a banki za nim nie przepadają.