Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych oraz ich regularna konserwacja jest sposobem na zachowanie najwyższej wydajności i zapobiegnie uszkodzeniom. W celu wyczyszczenia panelu możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Możemy też tym samym zniwelować ryzyko uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych. Polecamy to rozwiązanie również wtedy, gdy w wyniku zaniedbania panele nie były oczyszczane od dłuższego czasu. 

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Niektórzy sami podejmują się czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Jak najbardziej jest to możliwe, ale najlepiej, by instalacja fotowoltaiczna była łatwo dostępna, a ilość zanieczyszczeń prosta do usunięcia. Nie zapominajmy o wyposażeniu się w dedykowane środki czystości i niezbędny sprzęt.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych będzie wymagało zachowania środków ostrożności. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i o umiejętne wykonanie zadania, aby nie uszkodzić ogniw fotowoltaicznych. Zwróćmy też uwagę, by nie stworzyć rys na powierzchni paneli. Nie bez znaczenia jest pora dnia – zaleca się myć panele fotowoltaiczne wieczorem, gdy nie będą nagrzane nadmiernie od słońca.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych zagwarantuje nam wysokie uzyski energii elektrycznej i wydajną pracę. Ponadto może przedłużyć żywotność instalacji. Istotne jest jednak mycie w sposób umiejętny i ostrożny, przy użyciu odpowiednich środków czyszczących. Najlepsze będą rekomendowane przez producenta paneli lub instalatora detergenty. Będziemy mieć wtedy pewność, że są one wystarczająco łagodne, a przy tym skuteczne.

Jak myć panele fotowoltaiczne? Konieczny jest też odpowiedni sprzęt. Najlepsza będzie szczotka z miękkim włosiem albo miękka gąbka. Ważne, by nie stwarzać ryzyka uszkodzeń czy rys na panelach, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich efektywność.

Myć panele fotowoltaiczne możemy też przy użyciu narzędzi przeznaczonych dla instalacji.  Mogą być to specjalne szczotki z kijami teleskopowymi umożliwiające skuteczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. 

Panele fotowoltaiczne — czyszczenie

Często wybieranym środkiem do mycia paneli fotowoltaicznych jest woda destylowana, ponieważ nie pozostawia ona smug oraz jest wolna od kamienia. Natomiast w przypadku profesjonalnej konserwacji paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się dwa systemy:

  • system jonowo-kationowy, umożliwiający usunięcie niemal 100% zanieczyszczeń – wodę filtruje się przy użyciu żywicy ze złożem mieszanym,
  • system odwróconej osmozy – jego skuteczność to od 95 do 98% – w tym przypadku wykorzystywana jest woda demineralizowaną, która filtrowana jest filtrem membranowym

Firmy wyspecjalizowane w czyszczeniu paneli (takie, jak mycie paneli fotowoltaicznych Poznań) posiadają też sprzęt taki jak: filtry, szczotki, szczotki obrotowe, wysięgniki modułowe i teleskopowe. To szczególnie pomocne w przypadku większych powierzchni. Za sprawą posiadania specjalistycznych środków, skorzystanie z profesjonalnej usługi jest najlepszym rozwiązaniem.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?