Ile kosztuje aparat ortodontyczny zakładany od wewnątrz?

Ile kosztuje aparat ortodontyczny zakładany od wewnątrz?

Aparat na zęby to skuteczna pomoc w walce z wadami zgryzu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tych narzędzi ortodontycznych: modele zdejmowane (ruchome) oraz stałe. Od jakiegoś czasu istnieje też możliwość noszenia aparatu ortodontycznego nie od strony zewnętrznej, ale od strony wewnętrznej. Taki aparat wewnętrzny nosi miano aparatu lingwalnego i jest coraz częstszym wyborem, dla tych osób, które chcą wyleczyć wadę zgryzu w prosty i niewidoczny sposób.

Aparat ortodontyczny od wewnątrz – co to?

Model lingwalny to aparat ortodontyczny umieszczany od wewnętrznej strony zębów. To dobre rozwiązanie dla pacjentów ceniących sobie komfort noszenia, a także łatwość czyszczenia, ponieważ myje się go łatwiej niż tradycyjny egzemplarz. Jest jednak sporo droższy od klasycznego aparatu na zęby noszonego od zewnątrz. Warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem, by dobrać dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Trzeba mieć na uwadze fakt, iż aparaty wewnętrzne są tworzone na indywidualne zamówienie, zatem czas oczekiwania wynosi średnio od 3 do 5 tygodni. Czy opłaca się poczekać?

Zalety aparatu ortodontycznego od wewnątrz – kompleksowość, szybkość leczenia i wiele więcej

Duży atut aparatu lingwalnego stanowi jego duża uniwersalność. Ten rodzaj dedykowany jest do wszystkich wad zgryzu. Wszechstronność tego wariantu wiąże się nie tylko z leczeniem samej wady zgryzu, lecz również tych w obrębie budowy szczęki. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych.

Zakładanie aparatu wewnętrznego wiąże się z wyeliminowaniem ryzyka odwapnień, które mogą wystąpić pod noszonym elementem. Nawet jeśli pojawią się one dość szybko, nie są tak widoczne, jak w przypadku zewnętrznego modelu, ponieważ pozostają ukryte od wewnętrznej strony jamy ustnej.

Bardzo dużym atutem wyboru aparatu wewnętrznego jest krótszy czas noszenia. Korekta wady zgryzu przebiega zdecydowanie szybciej niż w przypadku standardowego egzemplarza. Zważywszy na wyższy poziom higieny, minimalizujemy także ryzyko wystąpienia próchnicy, a co za tym idzie, obniżamy liczbę wizyt kontrolnych. To dobra opcja dla osób zapracowanych, dla których wygospodarowanie dodatkowego czasu na odwiedzenie lekarza staje się nie lada wyzwaniem.

Czasem u niektórych pacjentów po zdjęciu aparatu ortodontycznego zostają jaśniejsze punkty w miejscach, gdzie wcześniej umiejscowione były zamki. W przypadku tego zakładanego od wewnątrz wystąpienie takich śladów nie będzie psuć estetyki uśmiechu, bo pozostaną one kompletnie niewidoczne.

Następnym argumentem przemawiającym za założeniem aparatu wewnętrznego jest szybka adaptacja. Ból i wszelkie niedogodności mijają zaskakująco szybko, dlatego to idealne wyjście dla osób wrażliwych pod tym względem. A czy aparat lingwalny ma jakieś wady?

Wady aparatu ortodontycznego od wewnątrz – cena, podrażnienie i inne

Jeśli chodzi o aparat zakładany od wewnątrz, cena jest zdecydowane jedną z największych wad. Założenie jednego łuku kosztuje około 6 tysięcy złotych, a zatem należy policzyć minimum dwukrotnie więcej niż za standardowy aparat.

Do wad dotyczących noszenia tego typu aparatu należy dodać także podrażnienie języka przez wewnętrzne klamry. Może to powodować owrzodzenie tego narządu i powstanie punktów nacisku. Nie każdemu ten stan rzeczy odpowiada, nawet jeśli nie utrzymuje się zbyt długo.

Aparat ortodontyczny od wewnątrz wymaga dokładniejszego dbania o stan jamy ustnej, ponieważ resztki pożywienia nie są widoczne od razu, tak jak dzieje się to w przypadku modeli zewnętrznych. Trzeba dołożyć większych starań w związku z higieną i pamiętać o porządnym szczotkowaniu.

Do tego należy zwrócić uwagę na większe problemy z mową i wysławianiem się przez obecność ciał obcych po wewnętrznej stronie zębów. Bardzo często jest to spotykane w początkowej fazie leczenia, a dla niektórych może być to wyjątkowo niewygodne i uciążliwe.

Aparat lingwalny ma swoich przeciwników i zwolenników. Nadal jednak pozostaje jednym z najbardziej estetycznych oraz najszybszych sposobów na poprawę wyglądu zgryzu. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw, by wybrać dla siebie najlepszą, a zarazem najbardziej komfortową metodę leczenia.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?