fallback-image

Czy maseczki jednorazowe chirurgiczne mogą być ponownie wykorzystane?

Wraz z rozpoczęciem się pandemii ogromną popularność zyskały, wcześniej używane głównie przez lekarzy maseczki chirurgiczne. Były one traktowane jako podstawowy środek ochronny, więc popyt był ogromny. Maseczek brakowało w sklepach, aptekach i hurtowniach. Zmniejszają one prawdopodobieństwo przenoszenia się chorób zakaźnych i rozprzestrzenianiu się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, dlatego swojego czasu były nieodłącznym elementem każdego z nas. W tym artykule opowiemy więcej o tym środku ochrony i odpowiemy na pytanie, czy maseczka jednorazowa chirurgiczna może być ponownie wykorzystana. 

Maski jednorazowe chirurgiczne – jaką ochronę zapewniają? 

Zadaniem maseczki jednorazowego użytku jest stworzenie bariery fizycznej pomiędzy zanieczyszczeniem a błonami śluzowymi, które są szczególnie narażone na kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Maseczka może ochronić nas przed cząsteczkami, które mają średnicę powyżej 1 mikrometra, ale nie przed samymi wirusami, które mają średnicę mierzoną w nanometrach. Najskuteczniejsze są więc w przypadku większych cząsteczek, ale nie zmienia to faktu, że stwarzają niezwykle skuteczną barierę dla aerozoli, które mogą zawierać wirusy. 

Maski jednorazowe chirurgiczne – jakie wybrać?

Normą europejską w kwestii stopnia filtracji jest oznaczenie EN 14683. Według niej można podzielić maseczki chirurgiczne na trzy rodzaje: 

  • typ I o skuteczności filtracji ?95
  • typ II o skuteczności filtracji >98
  • typ  IIR o skuteczności filtracji >98

Maseczki typu II i II R są stosowane przez lekarzy podczas operacji chirurgicznych, które odporne są na przesiąkanie. Są one najbardziej skuteczne, ponieważ jednorazowe maski chirurgiczne łatwo nasiąkają wilgocią. Nie są więc przeznaczone do długiego noszenia i powinny być zdejmowane i wyrzucone po kilkunastu minutach od momentu założenia. Maska jest skuteczna tylko przy prawidłowym noszeniu, dlatego nie powinno się jej zsuwać pod nos. Powinna też odpowiednio przylegać do twarzy. 

Maski chirurgiczne jednorazowe – gdzie kupić?

Z upływem czasu od momentu rozpoczęcia pandemii, maseczki stały się powszechnie dostępne. Obecnie można je kupić w niskich cenach niż na początkach pandemii, kiedy popyt był wysoki, a towaru w hurtowniach tylko ubywało. Jednorazowe maski można kupić w sklepach spożywczych, aptekach i wielu innych punktach. Można zaopatrzyć się w nie także przez Internet i kupić od razu większą ilość na zapas. Maseczki chirurgiczne oraz inne środki ochrony dostępne w jednym miejscu: https://madens.pl/oferta/odziez-medyczna-jednorazowa/maski-chirurgiczne/.

Czy mogę ponownie wykorzystać maseczkę jednorazową chirurgiczną?

Przy ściąganiu maski zawsze należy zachować ostrożność. Powinno się ją ostrożnie usunąć od tyłu, trzymając ją tylko za gumki.  Nie powinno się dotykać rękami przedniej części. Nie może być też wykorzystywana ponownie, ponieważ została stworzona z myślą o jednorazowym użytku. Zwróćmy szczególną uwagę na oznaczenia, by określić dopuszczalny czas noszenia ochrony. Oznaczenie „R” mówi o wielokrotnym użytku, z kolei NR oznacza jednorazowy użytek. Maska jednorazowa nie powinna być noszona dłużej niż 8 godzin.

Jak ją odpowiednio zutylizować?  Zużyta maseczka może być zarówno odpadem medycznym, jak i komunalnym. Jest to przede wszystkim zależne od tego, w jakich warunkach była wykorzystywana. Jeśli była stosowana przez lekarzy, do przeprowadzania badań naukowych lub korzystała z niej osoba chora, zarażona wirusem, wówczas jest odpadem medycznym i powinna trafić do pojemnika z odpadami medycznymi. Apteki niestety przyjmują do utylizacji tylko leki, dlatego taka maseczka powinna trafić do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To samo dotyczy igieł, strzykawek oraz pasków do glukometrów. Z kolei jeśli maseczki nie nosiła osoba zakażona wirusem, wówczas wystarczy wyrzucić ją do pojemnika z odpadami komunalnymi. 

 

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?