Czy dieta ketogeniczna ułatwia odchudzanie?

Czy dieta ketogeniczna ułatwia odchudzanie?

Zacznijmy od tego, jakie korzyści ma korzystanie z diety ketogenicznej dla Ciebie? Przede wszystkim wspomaga walkę z wieloma problemami zdrowotnymi (o tym później), poprawia samopoczucie, które jest niezmiernie ważne w pozbywaniu się problemów zdrowotnych oraz pozytywnie wpływa na nastrój. Ponadto, pozwala na osiągnięcie idealnej sylwetki poprzez zdrową utratę wagi. Zdrową utratę wagi? Co to znaczy? 

Dieta ketogeniczna – ile się chudnie?

Otóż stosując ten rodzaj diety, decydujesz się na odpowiedni deficyt kaloryczny oraz na wprowadzenie Twojego organizmu w stan ketozy, co skutkuje tym, że chudniesz od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Czyli tak, jak powinno być – wolno, zdrowo i skutecznie. Zatem dieta ketogeniczna na odchudzanie się sprawdza.

Ale czym jest ketoza?

Wprowadzenie organizmu w stan ketozy… Brzmi przerażająco i niezrozumiale, prawda? Jednak mimo swojej obcobrzmiącej nazwy, jest to coś zupełnie naturalnego dla każdego człowieka. Ale przede wszystkim jest zdrowe i pomaga w osiągnięciu celów. Na czym polega? Ketoza jest to stan organizmu, w którym nie pobiera on energii z cukrów, jak to dzieje się zwykle, tylko z nagromadzonych w tkankach tłuszczy. I właśnie dlatego wprowadzanie organizmu w stan ketozy jest polecane osobom pragnącym zrzucić parę zbędnych kilogramów. Bo przecież to właśnie tłuszczy chcesz się pozbyć, tak? Więc musisz je spalić (czerpiąc z nich energię).

Jak osiągnąć stan ketozy?

Stan ketozy jest możliwy do osiągnięcia przez Twój organizm tylko wtedy, gdy nie będzie posiadał on cukrów (czyli glukozy), z których mógłby czerpać energię. Prawidłowy ich poziom powinien wynosić, w zależności od Twojego ciała od 5 do 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Oczywiście, nie można wyzbyć się cukrów w 100%, ponieważ mózg potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Można jednak ograniczyć je do tego stopnia, by ciało czerpało energię z innego źródła. 

Jak zatem osiągnąć stan ketozy? Należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Jest to dieta dość rygorystyczna i o ściśle określonych zasadach. Nie oznacza to jednak, że nie można troszkę jej oszukać. Istnieją bowiem słodycze bez węglowodanów. Ważnym aspektem całej diety jest również fakt (o którym mało kto zdaje sobie sprawę), że ograniczając cukry w swoim organizmie, konieczne jest ograniczenie spożywanych owoców i warzyw. Przede wszystkim owoców. Istnieje jednak cała paleta składników spożywczych do wyboru. Jest ona na tyle duża, że można spokojnie każdego dnia spożywać inny posiłek.

Dieta ketogeniczna – odchudzanie

Wiesz już, że stosując dietę ketogeniczną na odchudzanie można pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie. Teraz dowiesz się konkretów. Dieta ketogeniczna – ile można schudnąć? W momencie, gdy Twój organizm zaczyna pobierać energię z tłuszczy zamiast z cukrów, możesz schudnąć od pół kilograma do jednego kilograma w ciągu tygodnia. Jest to oczywiście uzależnione od tego, czy stosujesz się do wyznaczonego deficytu kalorycznego oraz, czy utrzymujesz wymagany stan ketozy. Jeśli tak, możesz spodziewać się powolnych, ale ciągłych efektów i przede wszystkim zdrowych.

Pozawagowe zalety bycia keto

Wiesz już w takim razie, ile można schudnąć, stosując ten rodzaj wymagającej diety. Teraz przyszedł czas na to, byś poznał pozawagowe zalety bycia na diecie ketogenicznej. Jest to istotne, ponieważ jest to jedna z nielicznych diet, jakie poza efektami w postaci spalenia kilku zbędnych kilogramów  oferuje również zdrowotne korzyści. Jakie? Między innymi jest to pozytywny wpływ na ludzi borykających się z cukrzycą, czy problemami z ciśnieniem. Ponadto reguluje poziom cholesterolu w organizmie, a także ogranicza występowanie chorób przewlekłych. Jest więc polecana zarówno dla osób otyłych, jak i tych, którzy po prostu chcą zacząć dbać o swoje zdrowie. Dodatkowo, poprzez fakt, że spożywane są głównie tłuszcze, a poziom cukru jest wyregulowany, nie odczuwa się nagłych napadów głodu i chęci podjadania.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?