Co zrobić ze starym olejem spożywczym?

Co zrobić ze starym olejem spożywczym?

Zużyty olej spożywczy, powstający podczas smażenia jest problemem występującym na skalę masową nie tylko w punktach gastronomicznych, lecz również gospodarstwach domowych. Odbiorem tego typu odpadów z restauracji, barów czy hoteli zajmują się wyspecjalizowane firmy. W domach jednak często mieszkańcy zastanawiają się, gdzie wyrzucić zużyty olej spożywczy. Jakie są możliwości jego utylizacji w sposób niezagrażający środowisku?

Dlaczego zużyty olej powinien podlegać segregacji?

Zużyty olej spożywczy należy do szczególnego rodzaju odpadów. Jego płynna postać utrudnia segregację, sprawiając jednocześnie, że z łatwością przedostaje się do gleby czy wód powierzchniowych, jeśli zostanie wyrzucony w przypadkowym miejscu. Może wówczas stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zawarte w nim substancje chemiczne powstające podczas długotrwałego narażenia tłuszczu na działanie wysokich temperatur mogą mieć właściwości kancerogenne. Gdzie wyrzucić zużyty olej spożywczy, aby zapewnić jego prawidłową utylizację.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowej utylizacji zużytego oleju spożywczego?

Wylewanie oleju pozostałego po smażeniu do ziemi lub zbiorników wodnych ma niekorzystny wpływ na środowisko oraz jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów. Jak utylizować stary olej spożywczy? Czy taki odpad można po prostu wylać do kanalizacji? Wiele osób tak właśnie robi – olej po smażeniu frytek trafia do zlewu kuchennego lub toalety.

Czy postępowanie takie również niesie ze sobą negatywne konsekwencje?

Okazuje się, że olej wylany bezpośrednio do odpływów zlewów lub toalet może tworzyć w turach kanalizacyjnych zatory. Po obniżeniu temperatury tłuszcz zmienia postać na stałą. Po połączeniu z innymi stałymi odpadami powstają duże czopy zanieczyszczeń zapychających rury. Prowadzi to do poważnych problemów i utrudnień w korzystaniu z systemu kanalizacyjnego. Usunięcie takiego zatoru wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych do udrażniania rur, a czasem czyszczenia mechanicznego. To z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty i problemy.

Gdzie oddać zużyty olej spożywczy z gospodarstw domowych?

Gdzie oddać zużyty olej spożywczy, powstający w gospodarstwach domowych, aby nie narazić siebie i środowiska na nieprzyjemne konsekwencje? Istnieje kilka sposobów na jego prawidłową utylizację. Po pierwsze, olej taki, oczywiście po wystygnięciu, należy przelać do zakręconego pojemnika z tworzywa PET (na przykład butelki po napoju), zakręcić i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy wyrzucać go do kontenerów na bioodpady. Drugim sposobem jest odwiezienie butelek ze zużytym olejem posmażalniczym do lokalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK).

Mieszkańcy niektórych miast mają możliwość skorzystania również ze specjalnego olejomatu. W Kielcach takie urządzenie znajduje się przed siedzibą firmy zajmującej się profesjonalną utylizacją i przetwarzaniem tego rodzaju odpadów, Euro Eko Polska. Kontener służy do zbierania wyłącznie zużytego oleju w pojemnikach z tworzywa PET. Odpady są następnie odbierane przez specjalistyczną firmę, która zajmuje się ich dalszym przetworzeniem.

Dlaczego warto skorzystać z utylizacji oleju spożywczego w euro-eko-polska.pl?

Właściciele punktów gastronomicznych z kolei mogą skorzystać ze specjalistycznych usług Konsorcjum Euro Eko Polska Invest Group. Firma ta jest potentatem na polskim rynku w zakresie odbioru i zagospodarowania zużytych tłuszczy roślinnych. Przedsiębiorstwo posiada wieloletnie doświadczenie na rynku komponentów do biopaliw. Swoim klientom zapewnia nie tylko terminowy odbiór zużytego tłuszczu, ale również zbiorniki do jego prawidłowego przechowywania. 

Utylizacja oleju spożywczego w euro-eko-polska.pl jest teraz jeszcze łatwiejsza dzięki możliwości skorzystania ze specjalnej aplikacji, przeznaczonej dla wszystkich właścicieli i pracowników gastronomii. Pozwala to na błyskawiczne zgłoszenie potrzeby odbioru zużytego oleju, umożliwia zamówienie pojemników, a także daje podgląd historii zamówień związanych z utylizacją.

Powiązane artykuły

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jak otrzymać pomoc w przypadku frankowiczów?

Jakie słodycze są zdrowe?

Jakie słodycze są zdrowe?

fallback-image

Jakie korzyści niesie ze sobą przewóz mebli?

Czym jest kasa fiskalna?

Czym jest kasa fiskalna?