Co warto wiedzieć przed budową domu?
Budowa domu to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces, który nierzadko może wiązać się z nerwami oraz stresem. Aby tego uniknąć, warto wcześniej poczynić pewne przygotowania, dzięki którym całe przedsięwzięcie przebiegnie sprawniej. Pozwoli to również uniknąć przykrych niespodzianek. Dlatego więc trzeba wszystko dokładnie zaplanować. Od zakupu działki, aż po wybór kierownika budowy, jak i zadbanie o profesjonalne usługi budowlane (Świnoujście), każdy z tych kroków musi być dobrze przemyślany. Jak więc przygotować się na budowę domu? Co warto wiedzieć?
Działka jest najważniejsza
Zakup działki budowlanej to oczywiście pierwszy krok na długiej drodze do nowego domu. Jeszcze przed podpisaniem wszelkich niezbędnych dokumentów warto dokładnie przeanalizować stan prawny działki. Należy także zapoznać się ze statusem posesji czy dostępności przyłączy mediów. Jest to bardzo ważne, czasami może się bowiem okazać, że ze względu na dużą odległość, prowadzenie gazu może nie być zbyt opłacalne. Należy również pamiętać, że koszty uzbrojenia działki budowlanej podnoszą koszty związane z jej zakupem.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego posesji. Ma to zniechęcać inwestorów do stawiania domów w dowolnych kształtach, czy o różnej liczbie pięter. W dokumencie tym zawarte są informacje, jaki ma być kształt dachu czy maksymalna wysokość całej konstrukcji. Jeżeli takiego planu nie ma, należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy, które będą pełniły rolę dokumentu zastępczego.
Budowa domu — co jeszcze warto wiedzieć?
Decydując się na budowę domu, niezbędne okaże się również zatrudnienie kierownika budowy. Jest to doświadczony fachowiec, przed którym wszelkie kwestie budowlane nie kryją żadnych tajemnic. Będzie on obecny na placu budowy od momentu wbicia pierwszej łopaty, aż po oddanie gotowego budynku. Poza tym warto także zadbać o profesjonalne usługi budowlane (Świnoujście). Dzięki temu inwestor będzie mógł spać spokojniej, a cała budowa przebiegnie bez większych problemów.
Jednak z budową domu wiążą się również kwestie prawne. Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, do odpowiedniego urzędu należy dostarczyć niezbędne dokumenty. Są to projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, czy w końcu kopia aktualnej mapy geodezyjnej. Zgodnie z nowym prawem, inwestor nie musi już dostarczać oświadczenia dotyczącego podłączenia mediów czy drogi dojazdowej. Zamiast tego wyspecjalizowana osoba przygotowuje zupełnie nowy dokument, dotyczący skali oddziaływania nieruchomości.
Najważniejsze jest jednak, aby cały czas dbać o swoje. Co prawda kierownik stale będzie czuwał nad terminowym wykonaniem prac. Jednak inwestor musi zawierać wiele różnorodnych umów. Należy pamiętać, że umowa pisemna nie jest w żaden sposób wiążąca. Należy więc każdą umowę podpisać. Warto też dokładnie określić termin rozpoczęcia oraz zakończenia planowanych robót. Dzięki temu inwestor będzie mógł łatwiej je wyegzekwować.